Jakie punkty dostępowe wybrać? | thomas it

Jakie punkty dostępowe wybrać?

Punkt dostępowy, czyli access point

Urządzenie sieciowe, którego przeznaczeniem jest gwarantowanie dostępu do sieci innym sprzętom poprzez zastosowanie łączności bezprzewodowej WiFi wykorzystującej fale radiowe. Najczęściej służą one do łączenia bezprzewodowej sieci lokalnej, czyli WLAN, z przewodową siecią lokalną, czyli LAN. To właśnie łączenie dwóch różnych interfejsów sieciowych jest największą zaletą punktów dostępowych, choć dzięki postępowi nowoczesnej technologii zazwyczaj są one wyposażone także w wiele najróżniejszych, dodatkowych udogodnień, które mogą zastąpić inne, wykorzystywane dotychczas urządzenia. Kiedyś stworzenie sieci lokalnej było zadaniem niezwykle czasochłonnym i kosztownym, dziś dzięki access pointom wszystkie sprzęty występujące w jednym budynku mogą zostać podpięte do sieci i otrzymać dostęp do Internetu. Znacząco usprawnia to pracę zarówno całego przedsiębiorstwa, jak i poszczególnych pracowników.

Zasada działania punktów dostępu

Urządzenia te działają poprzez połączenie z lokalną siecią przy użyciu najzwyklejszego kabla sieciowego podłączanego do gniazda Ethernet. Dzięki temu access pointy stanowią swoiste rozszerzenie sieci LAN. Następnie punkt dostępu łączy się z innymi urządzeniami wykorzystującymi łączność bezprzewodową WiFi - aby było to możliwe konieczne jest zastosowanie odpowiedniego interfejsu (zgodnego ze standardem IEEE 802.11). Może to być standard typu "b" bądź "g" - te dwa standardy różnią się maksymalną prędkością przesyłu danych.

Zazwyczaj access pointy wyposażone są także w inne standardy. Należy pamiętać o tym, iż w przypadkach, gdy potrzebna jest naprawdę duża przepustowość, wciąż najlepiej sprawdza się klasyczne połączenie kablowe. Istotną cechą są także dostępne częstotliwości - w większości przypadków 2.4 GHz i/lub 5 GHz. Warto zwrócić szczególną uwagę na modele punktów dostępu wyposażone w funkcję pracy w dwóch zakresach. Zależnie od modelu, access pointy poza tworzeniem połączenia między siecią LAN a WLAN mogą pełnić także szereg innych, dodatkowych funkcji. Bardzo popularne jest wyposażanie tego typu urządzeń w funkcje koncentratora sieciowego, serwera DHCP czy routera, a zarazem bramy sieciowej. Niektóre punkty dostępu posiadają także port USB, który może posłużyć np. do podłączenia drukarki czy nośnika pamięci zewnętrznej. Umożliwia to dostęp do plików z dysku USB bądź też możliwość drukowania przy podłączeniu do access pointa. Przy wyborze punktu dostępu warto także zwrócić uwagę na deklarowany przez producenta zasięg urządzenia. Zazwyczaj wynosi on w budynku od 30 do 50 metrów, a w terenie otwartym od 100 do 300 metrów, jednak liczby te mogą ulec zmianie pod wpływem zakłóceń elektromagnetycznych bądź innych niekorzystnych czynników. Gdy wystąpią takie czynniki, prędkość transmisji danych może znacznie się zmniejszyć.

cisco access point

Jednym z wiodących producentów punktów dostępu w branży jest firma Cisco, która oferuje najwyższą jakość swoich produktów, niezawodność oraz funkcjonalność. Urządzenia tej marki wyposażone są w wiele najróżniejszych dodatkowych funkcji, które zwiększają korzyści płynące z eksploatacji access pointu jako części stosowanych w przedsiębiorstwie rozwiązań sieciowych.

Największe zalety access pointów

Zastosowanie punktu dostępu zwiększa efektywność korzystania z internetu, a także z zasobów firmowych. Jeśli taki access point zostanie prawidłowo dobrany, zagwarantuje najwyższą jakość oraz wysoką prędkość firmowego połączenia sieciowego. Najistotniejszymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze takiego urządzenia są między innymi zasięg, obsługiwana liczba użytkowników, szybkość przesyłania danych, obsługiwane częstotliwości, liczba SSID, zastosowanie technologii PoE (Power over Ethernet) ułatwiającej instalację czy też wykorzystywany rodzaj zasilania. Istotną zaletą będzie także możliwość konfiguracji poprzez przeglądarkę internetową. W czasach użytkowania w firmach ogromnej ilości najróżniejszych sprzętów i typów oprogramowania, konfigurowanie ogółu posiadanej infrastruktury może stanowić duże utrudnienie. Dlatego brak konieczności instalacji specjalnego oprogramowania konfigurującego i dostęp do parametrów urządzenia z dowolnego komputera, z pewnością ułatwi i usprawni eksploatację wykorzystywanych rozwiązań sieciowych.

aruba  jw172a

Zależnie od wielkości przedsiębiorstwa i obsługiwanej w nim sieci, a także od przeznaczenia punktu dostępu, należy wziąć pod uwagę inne parametry, tak aby dostosować posiadany produkt do własnych oczekiwań. Dokonanie właściwego wyboru z pewnością pozwoli na uzyskanie maksymalnej wydajności i ekonomiczności posiadanych rozwiązań sieciowych. Przykładem punktu dostępu typu 3 x 3 x 3 może być access point marki Aruba o numerze katalogowym JW172A, który pracuje w standardzie 802.11ac i zapewnia użytkownikowi wydajne, szybkie i niezawodne działanie. Produkt ten sprawdzi się zarówno w większych oraz średnich przedsiębiorstwach, jak i w mniejszych firmach, w których rozwiązania sieciowe nie są aż tak rozległe.

Do zalet punktów dostępowych można z pewnością zaliczyć swobodę skalowania liczby urządzeń obsługiwanych przez sieć jednocześnie, zarządzanie użytkownikami i wprowadzanie odpowiednich ograniczeń dostępu, a także ułatwienie kontroli nad siecią dla administratorów sieci. Inną istotną cechą jest możliwość zainstalowania access pointa w miejscach, gdzie nie może zostać uruchomiony klasyczny kabel Ethernet. Brak konieczności tworzenia dodatkowej linii zasilania pozwala na znaczące zmniejszenie kosztów eksploatacji sieci. Zwłaszcza w mniejszych firmach możliwość zaoszczędzenia na ogólnym koszcie tworzenia rozwiązań sieciowych jest jedną z najistotniejszych zalet zastosowania punktów dostępowych. Na pewno klienci poszukujący jak najbezpieczniejszych rozwiązań, powinni zwrócić uwagę na możliwości oferowane przez access pointy – wbudowany firewall, obsługa szyfrowania WPA, czyli funkcje zabezpieczające przesyłane dane przed przechwyceniem i nieautoryzowanym dostępem. Inną opcją szyfrowania, jednak nieco mniej bezpieczną, jest szyfrowanie WEP. Klient decydujący się na taką opcję powinien zwrócić uwagę na wybór szyfrowania z kluczem (istotna jest także długość klucza – co najmniej 128 bitów). Przesyłanie danych wewnętrznych przez połączenie radiowe jest bardzo ryzykowne i może zakończyć się ich przechwyceniem.

aruba jw799a

Dla użytkowników profesjonalnych, poszukujących jak najwydajniejszych, niekoniecznie najtańszych rozwiązań, proponujemy punkt dostępowy z kontrolerem typu 4 x 4 x 4 marki Aruba o numerze modelu JW799A wyposażony w łącze 2.5 GbE, który z pewnością spełni oczekiwania przedsiębiorców i zagwarantuje płynne działanie sieci, a zarazem jej bezpieczeństwo. Jest to bardzo proste w eksploatacji urządzenie, które przystosowane jest do pracy w wciąż rozwijających się środowiskach sieciowych.

Różnice między access pointem a routerem

Wielu klientów z pewnością zadaje sobie pytanie – czym różni się access point od routera? Odpowiedź jest dosyć prosta i w tej części artykułu postaramy się przedstawić ją w jak najbardziej przystępny sposób. Przede wszystkim, zwykły punkt dostępowy stanowi swego rodzaju "stację bazową" dla sygnałów pochodzących z urządzeń bezprzewodowych. Użytkownicy, którzy pragną posiadać dostęp do Internetu, powinni zakupić modem szerokopasmowy jako dodatek do punktu dostępu. Komponentem, który zapewni możliwość współdzielenia dostępu do Internetu przy wykorzystaniu sieci Wi-Fi jest właśnie router.

Wszystkie te elementy punktu dostępowego mogą zostać zakupione osobno bądź jako jedno urządzenie. Wybór korzystniejszego rozwiązania zależny jest oczywiście od klienta i jego indywidualnych oczekiwań co do parametrów i właściwości produktu. Jeśli przedsiębiorstwo posiada zakupione wcześniej urządzenia, np. modem szerokopasmowy, to wystarczy tylko dokupić punkt dostępowy zamiast inwestować w droższe, wielofunkcyjne urządzenia. Niewątpliwą zaletą routerów są dodatkowe porty Ethernet, które umożliwiają połączenie sieci radiowej z istniejącą już siecią przewodową. W dzisiejszych czasach routery są niewiele droższe od modemów, a gwarantują większy zakres oferowanych usług, przy okazji pozwalając na zaoszczędzenie na kosztach eksploatacji. Aby zapewnić niezawodność połączenia internetowego, wiele routerów wyposażonych jest także w modem analogowy, który stanowi rezerwę w przypadku ewentualnej awarii modemu szerokopasmowego.

Klientom, którzy po przeczytaniu tego fragmentu artykułu, zdecydują się na zakup routera, proponujemy zwrócenie szczególnej uwagi na produkty marki Netgear
oferowane przez thomas it. Są to urządzenia niesamowicie innowacyjne, gwarantujące stabilny oraz mocny sygnał sieciowy, łatwe w użytkowaniu, a zarazem funkcjonalne. Marka oferuje rozwiązania adekwatne do potrzeb zarówno większych, rozwijających się przedsiębiorstw i korporacji, jak i urządzenia, które idealnie sprawdzą się w mniejszej firmie czy domowym biurze.

Ogrom dostępnych aktualnie na rynku punktów dostępowych może wprowadzić w zakłopotanie nawet doświadczonych administratorów centrów danych w dużych przedsiębiorstwach. Nasi konsultanci zawsze starają się pomóc klientom dokonać jak najlepszego wyboru, tak aby urządzenia sieciowe były wykorzystywane w stu procentach i gwarantowały pełną satysfakcję użytkownika.

Jeśli wciąż się wahasz, skonsultuj się z thomas it i wybierz najlepsze rozwiązanie!

Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.