Jaki zasilacz UPS wybrać do serwerowni?

Jednym z bardzo istotnych elementów prawidłowo działającej sieci jest zasilacz awaryjny, inaczej nazywany bezprzerwowym. Głównym zadaniem takiego urządzenia jest utrzymanie zasilania pozostałych elementów rozwiązania sieciowego w sytuacji, gdy nastąpi awaria głównego źródła zasilania. Produkt służy też do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich urządzeń, aby uchronić jej przed skutkami nagłych skoków napięcia czy przepięć.

Zasilacze bezprzerwowe stosowane są najczęściej w większych przedsiębiorstwach, w których powstają duże i bardzo wydajne rozwiązania sieciowe, których bardzo istotną cechą jest niezawodność. Jednak ostatnimi czasy zasilacze awaryjne UPS stają się coraz bardziej popularne i zaczynają być wykorzystywane nie tylko w dużych korporacjach, ale także biurach czy firmach mniejszej wielkości. Administratorzy sieci doceniają komfort i wygodę eksploatacji sieci, która jest odpowiednio zabezpieczona i wyposażona w najlepsze funkcjonalności.

Temat doboru zasilacza awaryjnego ups zależnie od potrzeb klienta został opisany:

Jak dobrać zasilacz awaryjny?

W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć nieco temat zasilaczy UPS do serwerowni. Są one zdecydowanie niezbędne dla prawidłowego działania tak wymagających urządzeń, jakimi są profesjonalne, cechujące się bardzo wysoką wydajnością serwery, które do prawidłowej pracy potrzebują stałego dopływu dużych ilości mocy. Bardzo istotne jest odizolowanie serwera od wszelakich zakłóceń mogących występować w sieci zasilającej, ponieważ ryzyko utraty istotnych danych jest zbyt duże. Z pewnością żadna firma nie chce i nie może pozwolić sobie na takie problemy. Z pomocą przychodzi tutaj zasilacz UPS do serwerowni.

Czym kierować się przy wyborze UPSa do serwera?

Zasilacze bezprzerwowe możemy podzielić na trzy główne grupy. Są to zasilacze typu off-line, zasilacze line-interactive oraz zasilacze on-line. To właśnie ten ostatni rodzaj najlepiej sprawdzi się w serwerowni i pozwoli na - całkowite i w stu procentach bezpieczne - odizolowanie urządzeń sieciowych od ewentualnych zakłóceń występujących w napięciu wejściowym.

Zasilacz typu on-line cechuje się dwukrotnym przetworzeniem prądu. Najpierw napięcie sieciowe, czyli przemienne, jest przetwarzane na napięcie stałe poprzez układ prostownikowy. Następnie napięcie stałe przetwarzanie jest w układzie falownikowym na napięcie przemienne. Taki system zapewnia stabilny i nieprzerwany dopływ prądu do odbiorników, zapewniając odporność na zakłócenia napięcia wejściowego oraz eliminację przerw w dostawie prądu, które mogłyby spowodować utratę danych.

Niestety, tego typu sprzęt posiada także wady. Zasilacze awaryjne typu on-line są kosztowne, a także duże i ciężkie. Urządzenia podczas pracy hałasują oraz generują dosyć duże straty energii. Mimo tych cech, UPSy typu on-line wciąż są najlepiej przystosowane do pracy w serwerowniach i dlatego też są najczęściej polecane dla użytkowników profesjonalnych, odpowiedzialnych za tworzenie rozwiązań sieciowych w dużych korporacjach.

Rynek zasilaczy awaryjnych typu on-line jest bardzo bogaty i przepełniony najróżniejszymi urządzeniami o bardzo odmiennych parametrach. Aby odnaleźć się w takiej ilości propozycji, najlepiej jest dowiedzieć się, jakie cechy UPSa mają największy wpływ na jego szybkie, wydajne i ekonomiczne działanie, a także przeanalizować własne potrzeby, tak aby jak najlepiej zainwestować pieniądze.

Na jakie cechy zasilacza UPS do serwerowni warto zwrócić uwagę?

Pierwszą istotną kwestią, która powinna mieć wpływ na wybór zasilacza awaryjnego do serwera, powinna być moc. Ważnym jest, aby zwrócić uwagę na moc znamionową, czyli czynną, ponieważ ma ona kluczowe znaczenie w momencie oceniania potrzeb posiadanych przez nas urządzeń. Moc pozorna zawsze cechuje się wyższą wartością, która może być myląca, zwłaszcza dla laika. Optymalną wartością mocy pozornej jest od 1500VA w górę.

Przykładem takiego urządzenia o wysokiej wartości mocy czynnej i pozornej jest zasilacz awaryjny oferowany przez markę APC o numerze katalogowym SMT2200RMI2U, który z pewnością znajdzie zastosowanie w wielu firmach.

zasilacz ups do serwerowni

Warto także zwrócić uwagę na tzw. kształt sinusoidy, czyli napięcia wyjściowego. Kształt powinien być jak najbardziej zbliżony do sinusoidy (w najprostszych zasilaczach przypomina bardziej prostokąt). Jest to cecha bardzo istotna dla zapewnienia największej funkcjonalności UPSu – nie wszystkie urządzenia sieciowe współpracują z prostszymi modelami zasilaczy awaryjnych.

Przykładem zasilacza awaryjnego o przebiegu sinusoidalnym na wyjściu może być produkt marki Eaton (numer modelu: 5SC3000IRT), który jest profesjonalnym urządzeniem przeznaczonym do szaf rackowych bądź z możliwością działania jako zasilacz wolnostojący.

zasilacz ups do serwerowni

Kolejny istotny parametr to czas przełączania. Jest to bardzo istotna cecha, ponieważ od niej zależy czas reakcji zasilacza na wystąpienie problemów z napięciem. W przypadku urządzenia pracującego w serwerowni czas ten musi być jak najkrótszy, aby zminimalizować negatywne skutki ewentualnej awarii. Kilkadziesiąt milisekund to zdecydowanie zbyt długi czas reakcji zasilacza bezprzerwowego.

Istotny jest także czas podtrzymania akumulatorowego. Warto zwrócić uwagę na to, aby wynosił co najmniej 8-10 minut (a najlepiej jeszcze więcej), aby umożliwić nam dokończenie pracy, zapisanie wszystkich danych i przeprowadzenie wymaganych procedur bezpieczeństwa.

Koniecznie należy też wziąć pod uwagę liczbę gniazd, w jakie wyposażony jest zasilacz UPS oraz ich rodzaj. Do zasilacza podłączane będą rozgałęźniki i listwy, dlatego urządzenie koniecznie musi być wyposażone w optymalną ilość złączy, aby umożliwić wygodną eksploatację. Poza gniazdami podtrzymującymi, istotne są także gniazda filtrujące, które mogą zostać wykorzystane do podłączenia na przykład drukarki. Przykładowym zasilaczem UPS do serwerowni bezprzerwowym posiadającym 14 gniazd sieciowych oraz port USB 2.0 może być ten UPS oferowany przez markę APC o numerze katalogowym SRT10KRMXLI.

zasilacz ups do serwerowni

Praca zasilacza awaryjnego UPS może być kontrolowana na kilka sposobów. Wybór systemu monitorującego, który będzie dla nas najwygodniejszy, również powinien mieć wpływ na ostateczną decyzję co do wyboru UPSa. Zasilacze mogą być wyposażone w diodę, sygnały dźwiękowy, port komunikacyjny z oprogramowaniem lub wyświetlacz LCD. Dioda może okazać się niewystarczająca, ponieważ nie zagwarantuje szybkiej reakcji administratora na ewentualną awarię w sieci. Port komunikacyjny działa wydajniej, jednak konieczny jest dostęp do komputera, na którego ekranie wyświetlone zostaną wszystkie informacje.

Najwygodniejszy jest zdecydowanie wyświetlacz LCD, w który wyposażono na przykład nowoczesny i wydajny UPS marki Socomec o numerze katalogowym NPR-3300-RT. Takie urządzenie na pewno dobrze sprawdzi się w dużej serwerowni.

zasilacz ups do serwerowni

Jeśli do urządzenia dołączone jest dedykowane oprogramowanie, to musi ono działać w używanym w całej sieci firmowej systemie operacyjnym. Jest to niezbędne dla zachowania spójności i sprawnego działania rozwiązań sieciowych. Warto zwrócić na to uwagę, zwłaszcza jeżeli nie wykorzystujemy w serwerowni najpopularniejszego systemu, czyli Windowsa. Jeśli zasilacz UPS do serwera nie jest wyposażony w specjalne oprogramowanie do jego obsługi, przed zakupem koniecznie należy dowiedzieć się, czy wybrany przez nas UPS będzie współpracował z aplikacjami w używanym przez nas systemie operacyjnym.

Bardzo ważnym elementem każdego zasilacza awaryjnego są akumulatory. Bez nich urządzenie nie może funkcjonować. W dużej, wydajnej serwerowni każdy zasilacz będzie z pewnością intensywnie eksploatowany, dlatego warto zwrócić uwagę na jakość i ilość baterii, w jakie wyposażony jest kupowany przez nas produkt.

Naszą propozycją dla klientów profesjonalnych jest ten zasilacz UPS oferowany przez markę Eaton BD03AC306A01000000, który wyposażony jest w trzy baterie o pojemności 9 Ah.

zasilacz ups do serwerowni

Zabezpieczenia to kolejny istotny aspekt dotyczący zasilaczy bezprzerwowych. Urządzenia te mogą być wyposażone nie tylko w najróżniejsze filtry, ale również w ochronę przeciwprzepięciową. Może też odpowiadać za ochronę kart sieciowych i modemów dzięki wyposażeniu w filtr linii telefonicznej oraz LANu. Odpowiedni dobór zabezpieczeń zagwarantuje nam bezpieczeństwo posiadanych rozwiązań sieciowych i uchroni przed nieautoryzowanym dostępem do danych.

Podsumowując, zasilacz awaryjny przeznaczony do serwerowni powinien przede wszystkim posiadać wszystkie niezbędne zabezpieczenia oraz cechować się dużą mocą (co najmniej 1000 W). Takie parametry zapewnią płynne i wydajne działanie urządzenia przez długi czas. Obecnie rynek pełen jest zasilaczy awaryjnych, o różnych cenach, które różnią się wieloma parametrami, tak aby każdy z klientów mógł znaleźć coś dla siebie.

W tym artykule krótko opisano najistotniejsze cechy zasilaczy awaryjnych do serwerowni, na które koniecznie warto zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu. Jeśli wciąż nie jesteś zdecydowany, odezwij się do konsultantów thomas it, którzy chętnie pomogą w wyborze i zaproponują najbardziej opłacalne rozwiązanie.


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.