Jaki zasilacz awaryjny warto mieć w swojej firmie?

Odpowiednie zabezpieczenie sieci firmowej przed awariami i zakłóceniami zasilania jest kluczem do uzyskania wysokiej wydajności i dostępności rozwiązań sieciowych. Urządzeniem, które pozwala na zapewnienie stałego dopływu energii do komputerów i serwerów firmowych jest zasilacz awaryjny, czyli UPS.

Jest to produkt wyposażony w akumulatory, które służą do zasilania podłączonych urządzeń w sytuacji wystąpienia awarii głównego źródła zasilania. Wiele urządzeń wykorzystywanych w profesjonalnych rozwiązaniach sieciowych cechuje się wysoką wrażliwością na wystąpienie nagłych zmian wartości napięcia - UPS pozwala wyeliminować takie zakłócenia poprzez stałe wyrównywanie napięcia zasilającego te urządzenia.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele najróżniejszych zasilaczy awaryjnych, co może utrudniać dokonanie wyboru. W tym artykule postaramy się polecić Państwu kilka najlepszych zasilaczy awaryjnych, które charakteryzują się najwyższą jakością wykonania oraz niezawodnością. Jeżeli poszukują Państwo profesjonalnych urządzeń dla swojej firmy, to ten tekst może okazać się bardzo pomocny!

Rodzaje zasilaczy awaryjnych

Zasilacze bezprzerwowe możemy podzielić na kilka głównych rodzajów, które różnią się między sobą pewnymi cechami:

 • zasilacze off-line – najprostsze z zasilaczy awaryjnych, zwane pasywnymi, cechują się prostą konstrukcją i niską ceną, jednak ich wadą jest dość długi czas przełączania oraz brak układu regulacji częstotliwości na wyjściu.
 • zasilacze line-interactive – bardziej zaawansowane technologicznie UPSy, które wyposażone są w automatyczny układ regulacji napięcia i pracują przy obecności zasilania sieciowego, co umożliwia poprawę jakości napięcia przekazywanego do chronionych urządzeń. Te produkty zapewniają lepszy kształt fali napięcia niż zasilacze off-line, jednak mają również swoje słabsze strony.
 • zasilacze on-line - najnowocześniejsze zasilacze awaryjne UPS, które porównać można do agregatów prądotwórczych. Są one całkowicie odseparowane od sieci zasilającej, a kształt fali napięcia na wyjściu może być całkowicie różny od kształtu fali napięcia na wejściu. Ogromną zaletą tych UPSów jest natychmiastowe przełączanie między zasilaniem sieciowym a zasilaniem z baterii oraz bardzo szeroki zakres tolerancji napięcia wyjściowego. Są to jednak urządzenia, które wykorzystują bardzo dużo energii elektrycznej, co może generować wysoki koszt eksploatacji.

Kilka najlepszych zasilaczy awaryjnych

W tej części artykułu postaramy się polecić Państwu cztery profesjonalne urządzenia dwóch marek – APC oraz Eaton.

jaki zasilacz warto miec w swojej firmie

APC to amerykańska marka, która od początku swojego istnienia zajmuje się tworzeniem najwyższej jakości zasilaczy awaryjnych. Cechy, które wyróżniają produkty tej firmy spośród innych to: pełna integracja, łatwość wdrażania oraz zarządzania. Warto zwrócić uwagę na takie zalety jak: elastyczność rozbudowy, łatwość serwisowania oraz niski całkowity koszt posiadania.

Firma Eaton obecna jest na rynku w aż 175 krajach świata. Jest to marka z ponad stuletnim doświadczeniem, której ideologia oparta jest na dążeniu do doskonałości. Produkty oferowane przez Eaton warto wybrać przede wszystkim ze względu na możliwość zwiększenia efektywności energetycznej oraz najlepszą jakość zastosowanych technologii, a także niskie koszty wdrożeniowe oraz brak konieczności przeprowadzania prac dostosowawczych.

jaki zasilacz warto miec w swojej firmie

Pierwszym z najpopularniejszych zasilaczy awaryjnych UPS jest APC BR1000G Back-UPS Pro - produkt ten jest częścią profesjonalnej linii Back-UPS Pro, co oznacza, że może on uchronić urządzenia przed skutkami awarii bądź zakłóceń w dostarczaniu energii. Ten UPS cechuje się wysoką wartością obsługiwanego napięcia, dlatego z pewnością spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Urządzenie wyróżnia się eleganckim designem oraz wygodnym wykonaniem – odpowiednio umieszczone wentylatory zapewniają stabilną temperaturę urządzenia. Produkt jest również wyposażony w wyświetlacz LCD, który znacząco ułatwia eksploatację. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, w które wyposażony jest ten UPS, między innymi AVR oraz opcje umożliwiające oszczędzenie energii.

jaki zasilacz warto miec w swojej firmie

Kolejnym godnym uwagi zasilaczem awaryjnym jest APC Smart-UPS SMT1500, czyli nieco droższy produkt, który idealnie sprawdzi się w przedsiębiorstwach większej wielkości, w których powstają profesjonalne, wydajne rozwiązania sieciowe. Kształt sinusoidy na wyjściu jest bardzo bliski czystej sinusoidzie, co z pewnością umożliwi kompatybilność z nawet najbardziej wrażliwymi urządzeniami. Produkt jest dość spory i ciężki (przypomina spory komputer stacjonarny), co bardzo częste w przypadku profesjonalnych zasilaczy awaryjnych - wygląd nie powinien być na pierwszym miejscu. Urządzenie jest wyposażone w wentylator, który zapobiega przegrzaniu się UPSa. Dzięki diodom LED oraz wyświetlaczowi LCD użytkownik z łatwością może monitorować działanie urządzenia i zarządzać nim. Ten zasilacz awaryjny wyróżnia się stosunkowo niskim zużyciem energii w porównaniu do innych produktów tego typu.

Następnym produktem na liście najlepszych zasilaczy awaryjnych jest UPS Eaton 5P 850VA Rack 1U - produkt ten został stworzony z myślą o klientach poszukujących rozwiązań zapewniających najwyższą jakość oferowanych usług, a także najwyższy poziom bezpieczeństwa. Urządzenie jest częścią linii 5P, w ramach której Eaton oferuje produkty przeznaczone do montażu w stojakach serwerowych, idealne do ochrony serwerów w rozwijających się, sporych przedsiębiorstwach. Urządzenie należy do linii 1U, co oznacza, że zajmie nieco więcej miejsca w stojaku serwerowym. Jest to produkt, który raczej nie znajdzie zastosowanie w domowym biurze, choć mogą znaleźć się prawdziwi pasjonaci, którzy zdecydują się na tak profesjonalne rozwiązanie. Ogromną zaletą tego urządzenia jest jego stosunkowo niska cena, która nie oznacza jednak niższej jakości – UPS Eaton 5P 850VA Rack 1U wyposażony jest w wiele dodatkowych funkcji, jest wydajny oraz niezawodny. Idealnie nadaje się do współpracy z wrażliwym sprzętem dzięki zbliżonemu do czystej sinusoidy kształtowi fali napięcia. Urządzenie wyposażone jest w wygodny wyświetlacz oraz diody LED, co pozwala użytkownikowi na sprawdzanie stanu sprzętu i monitorowanie poprawności działania.

Ostatnim urządzeniem, na które chcielibyśmy zwrócić uwagę w tym artykule jest UPS Eaton Electrical 5SC1000, czyli urządzenie, którego zadaniem jest zapewnienie stałej pracy chronionego sprzętu, bez jakichkolwiek przerw wywołanych awariami bądź zakłóceniami. Ten UPS należy do rodziny line-interactive, co oznacza, że jest produktem ze średniej półki cenowej, nieco bardziej zaawansowanym technologicznie. Jak każdy UPS typu tower, Eaton Electrical 5SC1000 również przypomina nieco większy komputer stacjonarny. Dzięki wygodnemu wyświetlaczowi z łatwością może być obsługiwany przez klienta - ogromną zaletą jest łatwość konfiguracji oraz eksploatacji tego produktu. Produkt wyposażony jest w specjalne rozwiązania mające na celu wydłużenie życia baterii oraz zaoszczędzenie jak największych ilości energii elektrycznej.

jaki zasilacz warto miec w swojej firmie

Czym kierować się podczas wyboru UPSa?

W tej części artykułu postaramy się wymienić kilka najistotniejszych cech, na które warto zwrócić uwagę podczas wybierania zasilacza awaryjnego dla firmy. Warto pamiętać o tym, że każde przedsiębiorstwo jest inne i potrzebuje innych urządzeń dla swoich rozwiązań sieciowych, dlatego na przeanalizowanie potrzeb firmy powinno się poświęcić dłuższą chwilę - dobrze dobrane urządzenia będą nam długo i wydajnie służyć. Na co więc należy przede wszystkim zwrócić uwagę?

 • kształt sinusoidy – im bliższy czystej sinusoidzie jest kształt fali napięcia, tym wyższej jakości sygnał zapewniany jest przez ten UPS
 • częstotliwość wymiany baterii – akumulatory bywają bardzo drogie i trzeba je wymieniać co około 3-5 lat, dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na typ baterii w urządzeniu
 • ilość wejść oraz wyjść - stuprocentowa satysfakcja z zakupionego urządzenia może być możliwa tylko wtedy, kiedy spełnia ono wszystkie nasze potrzeby i pozwala na ochronienie wszystkich produktów, które tego wymagają
 • wydajność - UPS musi zapewniać odpowiednią wartość napięcia na wyjściu, aby był w stanie zasilić wszystkie urządzenia, które są do niego podłączone
 • obecność wyświetlacza LCD - ułatwia codzienną eksploatację oraz monitorowanie stanu urządzenia
 • czas podtrzymywania - zależnie od potrzeb przedsiębiorstwa należy wybrać urządzenie, którego odpowiednio długo podtrzyma działanie sieci i uchroni przed utratą istotnych danych
 • dodatkowe funkcje – wiele zasilaczy awaryjnych wyposażonych jest w dodatkowe funkcje, które umożliwiają wykorzystanie jednego urządzenia do wielu czynności, co umożliwia zmniejszenie ogólnych kosztów eksploatacji sieci.

Podsumowując, możemy stwierdzić, że zasilacze awaryjne to urządzenia bardzo przydatne, a w dodatku coraz popularniejsze. Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu są Państwo zainteresowani zakupem któregoś z wyżej wymienionych urządzeń, zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu thomas it, w którym dostępnych jest bardzo wiele zasilaczy awaryjnych każdego typu, a także wszelkiego rodzaju akcesoria sieciowe i wiele innych produktów.

Nie wiesz które z rozwiązań będą odpowiednie dla Twoich potrzeb? Nasi konsultanci pomogą Państwu w dokonaniu wyboru produktów oraz udzielą niezbędnych porad.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.