Jak działa wirtualna centrala telefoniczna?

W tym artykule zajmiemy się tematyką wirtualnej centrali telefonicznej, czyli rozwiązaniem, które umożliwia realizowanie wszystkich funkcjonalności klasycznych central telefonicznych za pomocą sieci internetowej, przy użyciu technologii VoIP (Voice over IP). Przedstawimy również zalety centrali telefonicznej 3CX.

Działanie współczesnego przedsiębiorstwa w dużej mierze opiera się na sieci internetowej, która umożliwia kontakt zarówno wewnątrz firmy, jak i na zewnątrz. Możliwość komunikacji pomiędzy pracownikami, klientami i innymi zainteresowanymi osobami jest niezbędna, aby przedsiębiorstwo mogło sprawnie działać. Jeszcze kilkanaście lat temu większość firm posiadała własną centralę telefoniczną, która umożliwiała prowadzenie rozmów telefonicznych.

Zastosowanie wirtualnej centrali telefonicznej pozwala na całkowitą rezygnację z fizycznych urządzeń – centralek telefonicznych. Zamiast tego w każdej lokalizacji muszą znajdować się telefony IP, które są stale podłączone do sieci. Zastosowanie wirtualnej centrali telefonicznej pozwala na przekształcenie klasycznego numeru stacjonarnego w telefoniczny system obsługi klientów bez inwestowania w drogie urządzenia, takie jak fizyczna centrala telefoniczna. Rozwiązanie to idealnie sprawdzi się w firmach mniejszej bądź średniej wielkości.

3CX

Centrala telefoniczna 3CX

Przykładem wydajnej i niezawodnej wirtualnej centrali telefonicznej jest centrala 3CX, która jest centralą w formie oprogramowania. Jest to centrala telefoniczna IP, która może być hostowana zarówno na serwerach lokalnych, jak i w chmurze. Centrala IP PBX 3CX działa w oparciu o protokół SIP. Wspiera większość dostępnych telefonów IP, bram VoIP oraz dostawców usług VoIP. Jest to także jeden z najczęściej wybieranych przez klientów systemów; centrala 3CX użytkowana jest przez 30 000 firm na całym świecie. Dzięki obsłudze Unified Communications, 3CX zapewnia klientowi wiele dodatkowych funkcjonalności, z których może korzystać w celu personalizacji sieci telefonicznej. Przykłady tych możliwości to aplikacja kliencka na smartfony z systemem operacyjnym iOS lub Android, chat czy status obecności pracownika. Wszystkie funkcjonalności zawarte są w jednej, comiesięcznej opłacie za korzystanie z centrali. Klient może wybrać różne wersje oprogramowania 3CX, zależnie od potrzeb firmy – w przypadku jej rozbudowy można zmienić licencję na taką, która obejmuje większą ilość połączeń. Firma oferuje usługę 3CX Standard oraz 3CX PRO, a także 3CX Enterprise – ta pierwsza pozwala na prowadzenie jednocześnie czterech połączeń oraz prowadzenie telekonferencji z maksymalnie dziesięcioma uczestnikami. Dla małych firm będzie to idealne rozwiązanie, większym przedsiębiorcom proponujemy opcję PRO, która pozwala na integrację centrali z systemami CRM i pełni funkcję „call center”. W wersji Enterprise dodano także funkcję standby, oraz dostęp do informacji o obecności biur zdalnych. Wszystkim klientom zainteresowanym przetestowaniem tego rozwiązania, thomas it proponuje możliwość sprawdzenia centrali 3CX za darmo przez 90 dni. Zachęcamy do kontaktu!

Jak działa wirtualna centrala telefoniczna?

Do korzystania z wirtualnej centrali potrzebny jest tylko telefon oraz komputer podłączony do sieci internetowej. Na rynku dostępnych jest wiele firm oferujących usługę wirtualnej centrali telefonicznej – należy znaleźć odpowiadający potrzebom firmy plan taryfowy i opłacać miesięczny abonament. Wirtualna centrala obsługiwana jest przez specjalną stronę internetową – nie trzeba kupować dodatkowych urządzeń. Taka wirtualna centrala telefoniczna posiada bardzo wiele funkcjonalności, z których może korzystać użytkownik. Poniżej postaramy się wymienić jak najwięcej spośród tych opcji, które mogą znacząco ułatwić pracę, pozwalając na wygodne kontaktowanie się zarówno pomiędzy pracownikami, jak i poza firmą.

Przydatne funkcjonalności oferowane w ramach wirtualnych centrali telefonicznych:

 • możliwość ustawienia menu wyboru,
 • możliwość ustawienia komunikatu zapowiedzi słownej dla połączeń przychodzących,
 • zmienne zachowanie systemu w stosunku do osoby dzwoniącej do firmy w zależności od pory dnia czy dnia tygodnia,
 • funkcja poczty głosowej umożliwiająca pozostawienie wiadomości głosowej przez osobę dzwoniącą w sytuacji, gdy pracownik nie odbierze połączenia,
 • statystyki oraz kompletny billing połączeń wychodzących i przychodzących (ogólny oraz indywidualny dla każdego pracownika),
 • możliwość ustawienia odtwarzania wybranej muzyki podczas oczekiwania na połączenie,
 • funkcja kolejkowania połączeń w przypadku ich większej ilości,
 • możliwość przekierowania połączeń w przypadku nieobecności pracownika (także na numery komórkowe),
 • nagrywanie przeprowadzanych rozmów telefonicznych (nagrania rozmów są przechowywane na serwerze przez określony czas; istnieje także możliwość pobrania zarejestrowanych rozmów w postaci plików mp3),
 • funkcja wirtualnego faksu umożliwiająca wysyłanie i odbieranie faksów poprzez e-mail,
 • możliwość przesłania nagranej wiadomości głosowej na adres e-mail pracownika,
 • przechwytywanie połączeń przychodzących,
 • możliwość dzwonienia do wielu pracowników jednocześnie,
 • możliwość dodania numerów wewnętrznych (na przykład do konkretnych działów firmy),
 • funkcja pozwalająca na wybieranie przez osobę dzwoniącą do firmy odpowiedniej cyfry w celu połączenia się z właściwym pracownikiem lub działem,
 • przełączanie połączeń pomiędzy numerami wewnętrznymi,
 • prezentacja jednego numeru telefonicznego dla wszystkich połączeń wychodzących z firmy – zazwyczaj jest to główny numer firmowy podawany na wizytówkach i na stronie internetowej.

Wszystkie wymienione powyżej funkcjonalności realizowane są po stronie serwera, na którym została stworzona wirtualna centrala. Obsługą tego serwera zajmuje się operator, dlatego użytkownik nie musi martwić się możliwością wystąpienia awarii czy problemami technicznymi. Ogromnym ułatwieniem jest także możliwość dowolnego przenoszenia telefonów IP zarówno do innych pomieszczeń w budynku (na przykład w przypadku przenosin pracownika), ale także do całkiem innej lokalizacji w mieście czy kraju, a nawet poza jego granice. Obsługiwane przez wirtualną centralę telefoniczną telefony mogą znajdować się w wielu lokalizacjach – w oddziałach firmy czy w domach pracowników – zmiany te nie mają wpływu na pierwotną konfigurację sieci telefonicznej. Jedynym warunkiem, który musi być spełniony jest dostęp do Internetu i możliwość podłączenia do niego telefonów IP.

Gdzie najlepiej zastosować wirtualną centralę telefoniczną?

Wirtualna centrala telefoniczna idealnie sprawdzi się przede wszystkim w mniejszych i średnich firmach, których budżet często nie pozwala na zakup fizycznej centrali telefonicznych i innych kosztownych rozwiązań. Możliwości zapewniane przez wirtualną centralę z pewnością zaspokoją potrzeby większości użytkowników i pozwolą na stworzenie telefonicznego biura obsługi klienta. Usługa wirtualnej centrali jest stosunkowo tania, nie wymaga serwisowania kosztownych urządzeń i pozwala na spersonalizowanie wielu opcji. Firmy udostępniające usługę wirtualnej centrali telefonicznej dbają o jej prawidłowe działanie i oferują również usługę pomocy technicznej – wykwalifikowani pracownicy pomagają klientom w skonfigurowaniu i uruchomieniu zakupionej usługi. Uruchomienie wirtualnej centrali telefonicznej jest bardzo proste i z pomocą konsultantów zajmuje zaledwie chwilę. Z pomocą takiej centrali wydatki przedsiębiorstwa na usługi telekomunikacyjne mogą zmniejszyć się nawet o 80%!

Dla kogo sprawdzi się wirtualna centrala telefoniczna?

Opisywane rozwiązanie z pewnością zadowoli użytkowników, którzy poszukują rozwiązania umożliwiającego im stworzenie telefonicznego centrum obsługi klienta przy jednoczesnym niskim koszcie zakupu i eksploatacji. Jeżeli chcesz zwiększyć satysfakcję klienta z kontaktu telefonicznego z Twoją firmą, to wybierz wirtualną centralę telefoniczną, która pozwoli Ci na stworzenie wygodnego środowiska do komunikacji dla pracowników oraz klientów firmy. W dalszej części artykułu wymienimy najistotniejsze zalety przemawiające na korzyść wirtualnych centrali telefonicznych – jeżeli poniższe aspekty są dla Ciebie istotne, zainteresuj się tą usługą!

Najistotniejsze zalety wirtualnych centrali:

 • łatwość zarządzania rozwiązaniem,
 • niski koszt uruchomienia oraz eksploatacji,
 • brak konieczności ponoszenia odpowiedzialności za naprawy fizycznych urządzeń, co pociąga za sobą zmniejszenie kosztów, a także oszczędza czas,
 • znaczne obniżenie kosztów rachunków telefonicznych,
 • wyeliminowanie konieczności zatrudnienia dodatkowych pracowników do obsługi centrali fizycznej,
 • możliwość wykonywania połączeń poprzez połączone z centralą smartfony nawet w przypadku wystąpienia awarii w biurze,
 • intuicyjne i wygodne użytkowanie, łatwość konfiguracji,
 • pomoc specjalistów w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z działaniem centrali,
 • możliwość pracy zdalnej (w dowolnym czasie i w dowolnym miejscu) dzięki połączeniu telefonów komórkowych z wirtualną centralą,
 • oszczędność związana z brakiem konieczności zakupu dodatkowych urządzeń fizycznych (serwerów, urządzeń służących do obsługi centrali telefonicznej),
 • możliwość zwiększenia planu taryfowego w przypadku poszerzenia działalności firmy – idealne rozwiązanie dla małych, szybko rozwijających się przedsiębiorstw.

Więcej na temat centrali PBX 3CX przeczytają Państwo w artykule:

Centrala telefoniczna 3CX.

Mamy nadzieję, że lektura tego tekstu zachęciła Państwa do zainteresowania się tematyką wirtualnych central telefonicznych. Jeżeli pojawiły się jakiekolwiek pytania bądź wątpliwości, gorąco zachęcamy do kontaktu z ekspertami thomas it, którzy z chęcią doradzą każdemu z klientów w wyborze odpowiedniego rozwiązania dla konkretnej firmy czy oddziału.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.