Jak działa access point?

Co to jest access point?

Access point to urządzenie, które po polsku nazywane jest punktem dostępu. Wygląd zewnętrzny tego sprzętu cechuje się podobieństwem do routera, jednak nie jest to takie samo urządzenie.

Aby móc uzyskać dostęp do sieci, należy połączyć się z punktem dostępu bezprzewodowo. Do punktu dostępowego można podłączyć między innymi laptopa, smartfona czy tablet, ale również inne urządzenia, na przykład drukarkę.

Zadaniem access pointu jest połączenie sieci bezprzewodowej, czyli WLAN z siecią przewodową, czyli LAN. Jego dodatkową rolą jest zapewnienie dostępu do sieci komputerowej hostom, czyli stacjom bezprzewodowym przy użyciu częstotliwości radiowych.

Czym punkt dostępowy różni się od routera? Zarówno funkcje tych dwóch urządzeń, jak i sposób ich działania są całkowicie inne. Router tworzy sieć z dostępem do Internetu poprzez rozdzielenie pasma internetowego – cechuje się niewielkim zasięgiem, dlatego mogą być do niego podłączone tylko sprzęty znajdujące się w pobliżu. Access point tworzy połączenie z istniejącą siecią lokalną, co umożliwia zwiększenie jej zasięgu bądź rozbudowę.

 Jak działa access point

Jak działa access point?

Zasada działania punktu dostępowego jest dosyć prosta. Aby umożliwić stworzenie połączenia pomiędzy sieciami przewodową i bezprzewodową, access point musi być wyposażony w (co najmniej) dwa interfejsy sieciowe.

Jednym z tych interfejsów jest gniazdo Ethernet - umożliwia ono temu urządzeniu połączenie się przewodowo z siecią. Jaki jest drugi interfejs? To właśnie on ma umożliwić bezprzewodowe łączenie się innych urządzeń z punktem dostępowym.

Wszystkie sprzęty, które łączą się z access pointem, muszą być wyposażone w moduł Wi-Fi. Najczęściej są to oczywiście laptopy i komputery stacjonarne, ale do sieci można bezprzewodowo podłączyć także inne produkty – na przykład drukarkę, która po podłączeniu staje się dostępna dla wszystkich użytkowników danej sieci.

Jak działa access point

W punktach dostępowych do obsługi interfejsu bezprzewodowego wykorzystywany jest standard sieciowy IEEE 802.11. Transfer danych może być realizowany w różnych prędkościach, które opisywane są poprzez specjalistyczne oznaczenia: a/b/g/n/ac. Najszybszy transfer danych zapewniany jest przez urządzenia obsługujące najnowocześniejszy standard, czyli 802.11ac.

Co jeszcze musi posiadać access point prócz dwóch interfejsów sieciowych? Oczywiście router sieciowy, a także inne interfejsy, na przykład LAN bądź DSL. Możemy więc stwierdzić, że punkt dostępowy działa jak swego rodzaju “most” pomiędzy siecią przewodową a bezprzewodową.

Kiedy warto zakupić access point?

Punkt dostępowy jest urządzeniem, które jest niezwykle przydatne w większych sieciach, zwłaszcza w przedsiębiorstwach. Idealnie nadaje się do stworzenia sieci na większym obszarze - może to być zarówno siedziba firmy, jak i prywatny dom. Nie ma już chyba przedsiębiorstwa, które nie korzystałoby z sieci – nierzadko używa jej jednocześnie bardzo wielu pracowników, którzy potrzebują, aby połączenie działało szybko i niezawodnie.

Kiedy do Wi-Fi podłączone jest sporo urządzeń, a teren jest dość duży - punkt dostępowy umożliwia zapewnienie dostępu do sieci z każdego punktu tej przestrzeni oraz ze wszystkich potrzebnych sprzętów. Klasyczny router mógłby nie spełnić oczekiwań klienta, który potrzebuje znacznie większego zasięgu sieci. Dlatego właśnie warto zakupić urządzenie typu access point – gdy zasięg zapewniany przez zwykły router sieciowy nie jest już dla nas wystarczający i potrzebne są bardziej kompleksowe rozwiązania.

Istnieje kilka zastosowań access pointów. Urządzenie to można wykorzystać na przykład do powiększenia zasięgu sieci bezprzewodowej, rozbudowania istniejącej już sieci (aby zagwarantować dostęp do niej na terenie całego budynku), wzmocnienia sygnału Wi-Fi, co również zapewnia sprawniejsze działanie sieci bądź do podpięcia wielu różnorodnych sprzętów do sieci bez wykorzystywania ogromnych ilości kabli.

Każde z tych zastosowań umożliwia ogólne usprawnienie działania firmy i zwiększenie efektywności wykorzystania stosowanych rozwiązań sieciowych. Odpowiednie dobranie punktu dostępowego do potrzeb przedsiębiorstwa z pewnością zapewni stuprocentową satysfakcję i maksymalne korzyści z użytkowania rozwiązań sieciowych. Wysokiej jakości AP będzie gwarantować nam dostępność sieci na terenie przedsiębiorstwa i zapewniać stabilny zasięg i możliwość korzystania ze wszystkich podpiętych do Wi-Fi urządzeń.

Jaką markę punktu dostępowego wybrać? W tym artykule zapoznamy Państwa z jednym z producentów tego typu urządzeń, czyli z marką Ubiquiti.

Access point firmy Ubiquiti

Ubiquiti to marka produkująca bezprzewodowe urządzenia sieciowe, która wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Od kilkunastu lat jest obecna na rynku i tworzy wydajne, wielofunkcyjne rozwiązania sieciowe przeznaczone dla klientów profesjonalnych, zajmujących się tworzeniem sieci w przedsiębiorstwach, głównie małej oraz średniej wielkości, ale także dla klientów indywidualnych, którym zależy na dostępności sieci w domu.

 Jak działa access point

Najistotniejszymi zaletami produktów Ubiquiti Access Point są: niska cena, bardzo wysoka jakość wykonania, łatwość eksploatacji – dedykowany system operacyjny, a także najnowsze możliwości technologiczne. W tej części artykułu przedstawimy kilka przykładów AP Ubiquiti, które mogą zostać zakupione w sklepie thomas it. Są to produkty z linii Ubiquiti Unifi, stworzonej z myślą o najbardziej wymagających klientach. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą!

Jak działa access point

Ubiquiti Unifi AP UAP – pierwszym z opisywanych produktów jest punkt dostępowy Ubiquiti, stanowiący część serii Unifi. Model UAP idealnie sprawdzi się w biurach bądź na uczelniach, zapewniając dostępność sieci i jej wydajne działanie. Ubiquiti Access Point umożliwia sprawne i bezproblemowe skonfigurowanie sieci, a także zwiększenie jej zasięgu w bardzo ergonomiczny sposób. Ten produkt obsługuje technologie IEEE 802.11b/802.11g/ 802.11n/802.1q. Zasięg tego AP sięga aż do 120 m. Ten punkt dostępowy Ubiquiti z pewnością znajdzie zastosowanie w wielu przedsiębiorstwach.

Ubiquiti Unifi UAP‑LR - jest to punkt dostępowy Ubiquiti z linii Unifi, który charakteryzuje się zwiększonym zasięgiem (Long Range). Ten access point gwarantuje zasięg sieci do 183 metrów i z pewnością sprawdzi się w firmach czy biurach, które chcą stworzyć wydajną i dostępną sieć bezprzewodową. Ten UAP na pewno pozwoli na stworzenie niezawodnych połączeń i zapewni przesyłanie danych w paśmie 2.4 GHz z przepustowością do 300 Mbit/s. Jak każdy punkt dostępowy Ubiquiti, ten również cechuje się bardzo wysoką jakością wykonania oraz funkcjonalnością. Wyróżnia go również estetyczny, minimalistyczny wygląd, dzięki czemu może wkomponować się w wystrój biura.

Jak działa access point

Ubiquiti Unifi UAP‑PRO - ten access point Ubiquiti również jest częścią serii Unifi. Jego zadaniem jest zwiększanie zasięgu sieci bezprzewodowej. Zasięg urządzenia sięga do 122 m. Warto zwrócić uwagę na możliwość pracy w dwóch zakresach częstotliwości w tym samym czasie (2.4 GHz – maksymalna przepustowość 450 Mbit/s i 5.0 GHz – maksymalna przepustowość 300 Mbit/s). Ten punkt dostępowy Ubiquiti jest bardzo łatwy w konfiguracji i eksploatacji; posiada dedykowany system operacyjny, który bardzo ułatwia użytkowanie. Obsługiwane standardy technologii Wi-Fi to IEEE 802.11 a/b/g/n. Ten Ubiquiti AP posiada dwa porty typu Ethernet.

Jak działa access point

Ubiquiti Unifi UAP-AC-LITE – profesjonalny punkt dostępowy Ubiquiti wyróżniający się kompaktową budową oraz niską ceną. Z pewnością spełni oczekiwania wielu użytkowników, gwarantując sprawną, niezawodną i wydajną pracę i zwiększenie zasięgu sieci bezprzewodowej. Wykorzystanie nowoczesnej technologii PoE sprawia, że do zasilania tego Ubiquiti UAP wystarczy tylko podłączenie kabla sieciowego. Obsługiwane standardy sieciowe to IEEE 802.11a/b/g/n/ac. Ten punkt dostępowy może być montowany na ścianach i sufitach – jest bardzo niewielki, a także prosty w obsłudze.

Jak działa access point

Jak można zaobserwować na powyższych przykładach, urządzenia z linii Ubiquiti Unifi AP to produkty, wydajne, niezawodne oraz kompaktowe. Wyróżniają się łatwością montażu, konfiguracji oraz eksploatacji. Dedykowany system operacyjny ułatwia dostosowanie Ubiquiti UAP do indywidualnych potrzeb charakterystycznych dla konkretnego przedsiębiorstwa. Produkty oferowane przez markę Ubiquiti są wykonane z komponentów najwyższej jakości i z pewnością spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów!

Mamy nadzieję, że lektura powyższego artykułu pozwoliła Państwu na zapoznanie się z przydatnym urządzeniem, jakim jest access point, a także z ofertą marki Ubiquiti, która prócz punktów dostępowych posiada w asortymencie wiele innych, wysokiej jakości, produktów. Jeżeli są Państwo zainteresowani zakupem któregoś z wyżej wymienionych urządzeń z linii Ubiquiti Unifi AP, zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami. Eksperci thomas it z pewnością chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania i udzielą profesjonalnej porady. Dobrze dobrane do potrzeb przedsiębiorstwa urządzenia sieciowe to klucz do sukcesu!

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.