Fortinet UTM zapory sieciowe

W dzisiejszym artykule poruszymy temat zapór sieciowych, urządzeń UTM, które niezmiennie są popularną kwestią w dziedzinie IT.

Wzrasta liczba potencjalnych zagrożeń w sieci, stąd zwiększona liczba dostępnych metod jej ochrony. Jednym z najczęściej wybieranych oraz skutecznych rozwiązań są zapory sieciowe UTM.

Czym tak właściwie są oraz co warto wiedzieć przed ich zakupem? Tego dowiesz się z lektury poniższego tekstu.

Czym jest zapora sieciowa?

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest sama zapora sieciowa.

Zapora sieciowa, z języka angielskiego firewall to sposób na zabezpieczanie sieci wewnętrznych
i systemów przed niechcianym dostępem do danych z zewnątrz.

Pełni ona przede wszystkich rolę ochrony sprzętowej oraz programowej sieci wewnętrznej przed niechcianym dostępem z zewnątrz: m.in. sieci publicznych czy Internetu.

Pozwala też na ochronę przechowywanych danych z sieci lokalnej przez wypływem ich na zewnątrz. Główne zadanie zapory sieciowej to filtrowanie połączeń, zarówno tych wchodzących jak i wychodzących oraz bieżące odmawianie pojawiających się żądań dostępu, które uznane są za niebezpieczne.

Według klasycznego podziału w przypadku zapór sieciowych możemy wyróżnić kilka jej typów: zapory filtrujące, translacja adresów sieciowych oraz zapory pośredniczące (proxy).

Pierwszy z wymienionych skupia się na monitorowaniu przepływających pakietów sieciowych oraz przepuszczaniu zgodnie z regułami ustalonymi wcześniej w danej zaporze. Translacja adresów sieciowych (NAT) to nic innego jak zmiana adresu IP hosta wewnętrznego po to, ab ukryć go przed monitorowaniem z zewnątrz.

Zapory proxy, która charakteryzuje się tym, że połączenie z serwerem wykonywane jest w imieniu użytkownika. Cała komunikacja przechodzi na serwer pośredniczący, który filtruje ruch.

Zapory sieciowe UTM Fortinet

Zapora sieciowa UTM

Podział na zapory zdezaktualizował się, gdyż okazał się niewystarczający do zabezpieczenia istotnych danych w sieci. Współcześnie rynek opanowały zapory UTM łączące w jednym urządzeniu kilka funkcji i typów firewalli np. Fortigate UTM.

Takie urządzenia UTM są wielofunkcyjne i ułatwiają nie tylko ochronę danych, ale również administrację przepływu informacji w przedsiębiorstwie.

Poza zaporą sieciową, posiadają systemy wykrywania i blokowania włamań, skanery antywirusowe, filtry poczty, wirtualne sieci prywatne, które pozwalają na bezpieczne połączenia, a także umożliwiają zarządzanie ruchem sieciowym.

Ich użytkowanie pozwala na administrowanie oraz sprawne zarządzanie uprawnieniami do zasobów, a także umożliwia generowanie raportów wraz ze statystykami, dzięki którym możliwe jest dokonanie analiz zachowań użytkowników oraz stopnia wykorzystania sieci. Zarządzanie oraz monitorowanie systemów przebiega z jednego miejsca, bez konieczności przełączania się między narzędziami dzięki urządzeniom UTM.

Największą zaletą zapór sieciowych UTM jest to, że sprawdzają się one zarówno w przypadku budowania sieci w małym oddziale firmy, jak i bardzo rozbudowanych infrastrukturach.

Kolejną, istotną zaletą zapór UTM z punktu widzenia przedsiębiorstwa jest niski koszt ich utrzymania, ze względu na skumulowanie funkcji kilku urządzeń w jednym. Otrzymujemy w ten sposób niższe zużycie energii, gdyż wykorzystujemy do pracy jeden zasilacz.

Fortinet UTM zapory sieciowe

Fortinet to czołowy na świecie dostawca bardzo wydajnych, informatycznych systemów zabezpieczeń, które swoim klientom dają możliwość ochrony i kontroli używanej, wewnętrznej infrastruktury informatycznej.

Dzięki specjalnie opracowanym oraz zintegrowanym technologiom zabezpieczającym Fortigate UTM wraz z usługami FortiGuard, które mają za zadanie na bieżąco badać zagrożenia, klienci uzyskują skuteczną ochronę posiadanych treści, która rozwija się wraz z nowo pojawiającymi się zagrożeniami.

Z usług tej firmy korzysta wiele przedsiębiorstw oraz dostawców usług telekomunikacyjnych, aby uzyskać bezpieczne środowisko sieciowe, redukcję kosztów operacyjnych oraz kosztów posiadania.

Systemy Fortinet UTM to ochrona dla ciągle rozwijających się sieci w wielu branżach oraz regionach całego świata. Zabezpiecza urządzenia przenośne, punkty końcowe, a także bazy danych, aplikacje webowe oraz całe systemy komunikacyjne.

Fortigate UTM
Fortigate

Jednym z rozwiązań chroniącym sieci lokalne jest FortiGate UTM.

Jest to wielofunkcyjna platforma zabezpieczająca, która oferuje ogromną wydajność i ochronę przy jednoczesnym uzyskaniu uproszczenia sieci.

Firma Fortigate w tym zakresie proponuje szeroki wachlarz modeli, który sprawdzi się w różnych przedsiębiorstwach, zaspokajając nawet te najbardziej wymagające infrastruktury: od małych biur, po gigantyczne przedsiębiorstwa, na usługodawcach i operatorach sieci kończąc.

Wszystkie oferowane platformy FortiGate UTM łączą ze sobą system operacyjny FortiOS wraz z procesorami FortiASIC, co umożliwia kompleksową oraz przede wszystkich skuteczną ochronę sieci.

System FortiOS został stworzony specjalnie dla celów bezpieczeństwa, wydajności oraz niezawodności, natomiast wyposażenie w procesory FortiASIC, posiadające zastrzeżone silniki wspierające procesy bezpieczeństwa w infrastrukturze, znacznie przyspiesza wykrywanie złośliwego oprogramowania.

Rozwiązania firmy Fortinet

Gama produktów Fortinet jest bardzo szeroka. Poza platformą FortiGate producent oferuje nam również takie rozwiązania jak:

 • FortiADC – kontroler dostarczania aplikacji
 • FortiAnalyzer – analiza dzienników
 • FortiAP – ochrona bezprzewodowa
 • FortiAuthenticator - uwierzytelnianie
 • FortiCamera – monitoring wideo IP
 • FortiClient – bezpieczeństwo punktów końcowych
 • FortiCloud – logowanie oraz obsługa administracyjna chmur
 • FortiDB – bezpieczeństwo baz danych
 • FortiDDoS – ochrona przed atakami DDoS
 • FortiMail – ochrona poczty e-mail
 • FortiManager- scentralizowane zarządzanie
 • FortiSandbox – ochrona przed zaawansowanymi zagrożeniami
 • FortiToken – token uwierzytelniania dwuskładnikowego
 • FortiVoice – systemy telefoniczne IP PBX
 • FortiWeb – firewall aplikacji webowych
 • vFortiWiFi – UTM z dostępem bezprzewodowym

FortiAP specyfikacja

FortiAp to bezprzewodowe punkty dostępowe, które są zarządzane centralnie. Stanowią dopełnienie systemu ochronnego FortiGate. Każdy punkt dostępowy kieruje cały ruch kliencki do bezprzewodowego kontrolera, który działa w obrębie platformy FortiGate.

Dzięki takiemu rozwiązaniu administrator ma możliwość zarządzania bezpieczeństwem w sieci z poziomu jednej konsoli.

FortiMail

Gama rozwiązań FortiMail to silna oraz skuteczna ochrona infrastruktury dla przedsiębiorstw o różnej wielkości. Została stworzona w celu ochrony sieci przed spamem, szkodliwymi oprogramowaniami, a także innymi zagrożeniami płynącymi z użytkowania poczty elektronicznej.

Zastosowana funkcja skanowania wiadomości pozwala oprogramowaniu ochronić sieć wewnętrzną zanim stanie ofiarą spamów oraz zewnętrznych wirusów. Szeroką gamę produktów FortiMail również znajdziesz na naszej stronie internetowej.

FortWifi UTM
Fortiwifi

Produkty z tej serii bazują na specjalnie dedykowanych układach, które mają za zadanie przyspieszyć proces filtrowania treści, a także obsługi ruchu w sieci. Może zostać zaimplementowana zarówno w trybie transparentnym, jak i routera z NAT`em.

Mechanizmy wirtualizacji pozwalają na realizację w ramach jednej platformy kilku systemów. Integracja z domeną umożliwiają kontrolę dostępu oraz proces uwierzytelniania w sposób przezroczysty i widoczny dla użytkowników sieci.

Forti Tokens

FortiTokens to urządzenie, które pozwala na zabezpieczenie różnego rodzaju transakcji internetowych, podpisywania i szyfrowania poczty, dokumentów oraz plików z pakietu Microsoft Office. Mocną zaletą tego rozwiązania jest to, że nie posiadają one sterowników co znacząco ułatwia instalacje na różnych platformach typu Windows, Linux czy MacOS. Dodatkowo wiąże się z niskimi kosztami w porównaniu do silnego uwierzytelniania sieci jakie oferuje.

Mam nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył Ci temat UTM oraz działalności firmy Fortinet.

Jeżeli masz jakieś wątpliwości, która z dostępnych opcji będzie dla Ciebie najlepsza, skontaktuj się z naszymi konsultantami. Z pewnością chętnie doradzą oraz pomogą wybrać najbardziej funkcjonalne urządzenie, adekwatne do Twoich potrzeb.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.