Fortigate vs Checkpoint UTM

Czy zastanawialiście się jakie urządzenie UTM wybrać i na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru? W poniższym artykule przedstawimy Państwu dwie najpopularniejsze platformy tego typu, czyli rozwiązania UTM Fortigate i Checkpoint.

Zintegrowane, wielofunkcyjne platformy zabezpieczające to wysokiej jakości urządzenia, które z pewnością znajdą zastosowanie w wielu przedsiębiorstwach, w których powstają nowoczesne rozwiązania sieciowe. W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo sieci jest niezwykle istotne, dlatego zastosowanie profesjonalnych zabezpieczeń ułatwia kompleksową ochronę przed różnymi rodzajami zagrożeń, które mogą się pojawić. Firmowe sieci narażone są między innymi na włamania, ataki z zewnątrz, działanie wirusów, wycieki poufnych danych czy spam. Sprawne działanie przedsiębiorstwa może być znacznie utrudnione, kiedy pojawią się tego rodzaju problemy. Administrator sieci powinien zadbać o to, aby sieć została zabezpieczona w sposób kompleksowy, co pozwoli na zapewnienie jej nieprzerwanego i wydajnego działania. Najlepiej w tym celu sprawdzają się wielofunkcyjne platformy, które stanowią połączenie wielu najpotrzebniejszych zabezpieczeń.

Porównanie specyfikacji Fortigate vs Checkpoint

Dwa modele platform zabezpieczających, na które warto zwrócić uwagę to Fortigate 30E(FG 30E) i Checkpoint 1430. W dalszej części tekstu porównamy te dwa urządzenia pod względem wyróżniających je specyfikacji. Produkty te spełniają podobne zadanie, jednak nie są w 100% identyczne. Każdy klient powinien podczas wyboru urządzenia zabezpieczającego sieć do przedsiębiorstwa kierować się potrzebami konkretnej firmy.

Pierwszy produkt to nowatorskie rozwiązanie Fortigate 30E. Stworzona przez markę Fortinet kompleksowa platforma jest urządzeniem łączącym bardzo różnorodne funkcjonalności. Zastosowanie tego produktu pozwala na uchronienie przedsiębiorstwa przed spamem, włamaniami, atakami czy wirusami. Znacząco zmniejsza się także ryzyko wystąpienia wycieku poufnych danych. Główne zalety platformy Fortigate to łatwość zarządzania, instalacji i eksploatacji, możliwość zdalnego dostępu do urządzenia z dowolnego miejsca na świecie. Opisywane urządzenie wyposażone jest w cztery gniazda LAN 10/100/1000, jedno gniazdo WAN 10/100/1000, a także jeden port USB. Platforma wyróżnia się bardzo wysoką wydajnością systemu: przepustowość firewalla to 950 Mbps. Produkt posiada wiele certyfikatów potwierdzających jego wysoką jakość, między innymi certyfikat ICSA Labs: Firewall, IPsec, IPS, Antivirus, SSL-VPN.

Checkpoint

Kolejny opisywany produkt to nowatorski firewall wyposażony w wiele dodatkowych zabezpieczeń, czyli Checkpoint 1430. To urządzenie z pewnością znajdzie zastosowanie w wielu przedsiębiorstwach, gdzie podniesie poziom bezpieczeństwa i zagwarantuje wydajne i sprawne działanie sieci. Rozwiązania Checkpoint wyposażone są w specjalne technologie zapewniające kompleksową ochronę przed każdym rodzajem zagrożenia. Mimo tak dokładnego zabezpieczenia sieci w każdym jej aspekcie, zastosowanie platformy nie zwalnia działania sieci – wręcz przeciwnie, sprawia, że połączenie jest szybkie i niezawodne. Ten produkt na pewno zadowoli wielu użytkowników profesjonalnych, którzy potrzebują, aby sieć w przedsiębiorstwie działała niezawodnie i wydajnie. Centralne zarządzanie urządzeniem gwarantuje wygodę eksploatacji i możliwość sterowania zdalnego. Model Checkpoint 1430 zapewnia przepustowość firewalla na poziomie 2000 Mbps. Obsługiwany interfejs sieciowy to 1 GbE (RJ45).

Porównanie licencjonowania

Aktualne oprogramowanie profesjonalnej platformy zabezpieczającej jest niezbędne w celu zapewnienia najnowszych zabezpieczeń – nowe zagrożenia pojawiają się co chwilę, a zadaniem administratora sieci jest zadbanie o to, aby zabezpieczyć firmę przed wszystkimi niebezpieczeństwami, które mogą zaburzyć niezawodne działanie sieci firmowej. Zakup licencji na rozwiązania zabezpieczające uprawnia użytkownika do otrzymywania wszelkich aktualizacji i ochronę przed pojawiającymi się nowymi zagrożeniami.

Firma Fortinet oferuje licencję FortiCare 8x5, która zapewnia przedłużenie gwarancji, a także możliwość wymiany urządzenia na nowe w przypadku wystąpienia awarii. Jest to niezwykle istotne, ponieważ sieć musi być całkowicie zabezpieczona cały czas, dlatego przerwy w działaniu platformy zabezpieczającej mogłyby okazać się krytyczne w skutkach. Kontrakt na licencję FortiCare obejmuje również wsparcie techniczne oraz możliwość aktualizacji wewnętrznego oprogramowania. Dla bardziej wymagających użytkowników dostępna jest licencja 24x7, która zapewnia znacznie szybszą wymianę wadliwego urządzenia. W przypadku licencji 8x5 wymiana urządzenia może zająć nawet do 10 dni roboczych, dlatego klienci, którym zależy na jak najszybszej wymianie, powinni wybrać rozwiązanie 24x7. Subskrypcja licencji FortiCare obejmuje także pełną aktualizację oprogramowania antywirusowego, sygnatur IPS, Web Filtering, antyspam, zarządzania zgodnością, kontroli aplikacji oraz usługi zabezpieczeń baz danych.

Licencja na produkty Checkpoint działa nieco inaczej. Licencjowanie oparte jest na modułach programowych typu blade – umożliwia to idealne dopasowanie produktu do potrzeb konkretnego użytkownika. W specjalnym blade container można umieścić wybrane moduły blade. Ten kontener dostępny jest w dwóch odmianach: pierwsza z nich to Security Gateway Container, a druga to Security Management Container. Pierwszy kontener służy do instalowania modułów zabezpieczających, natomiast drugi pozwala na instalację modułów służących do zarządzania. Moduł serwisowy Service Blade umożliwia zakup licencji serwisowania na rok, dwa albo trzy lata. Możliwość wyboru dowolnych kontenerów jest ogromną zaletą rozwiązania Checkpoint, jednak dla niezdecydowanych klientów przygotowane zostało także kilka predefiniowanych zestawów Software Blades.

Porównanie kosztów

Fortigate 30E to rozwiązanie, które oferowane jest w pakiecie z licencją FortiCare i gwarancją FortiGuard na rok, trzy lata bądź pięć lat. Cena produktu zależna jest od wybranego pakietu, jednak jest to rozwiązanie idealne dla mniejszych przedsiębiorstw – cena nie jest zbyt wygórowana, a zastosowanie tego rozwiązania pozwoli na zaoszczędzenie. Wykorzystanie jednej, kompleksowej platformy jest znacznie tańsze niż zakup pojedynczych zabezpieczeń spełniających różne funkcje.

Checkpoint 1430 to produkt droższy, który z pewnością idealnie sprawdzi się w przedsiębiorstwach średniej oraz większej wielkości. Jego wysoka jakość wykonania idzie w parze z niezawodnością oraz funkcjonalnością. Produkt łączy w sobie wiele różnorodnych zabezpieczeń, które zapewniają ochronę najwyższej jakości. Ogromną zaletą jest możliwość dobrania kontenerów, które spełnią potrzeby konkretnych użytkowników, dzięki czemu rozwiązanie staje się jeszcze bardziej opłacalne – klient inwestuje w jedno kompleksowe rozwiązanie, które odpowiada jego wymaganiom i korzysta tylko z tych funkcjonalności, które są dla niego niezbędne.

Dla kogo jest to odpowiednie rozwiązanie?

Możliwość zastosowania kompleksowego rozwiązania zabezpieczającego jest atrakcyjną opcją dla wszystkich użytkowników, niezależnie od profilu działania firmy. Korzyści wynikające z wyboru tego typu urządzenia są wyjątkowo zachęcające, dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na zakup takiej platformy.
Główne zalety wprowadzenia takiej platformy to:

  • bezpieczeństwo– kompleksowa platforma chroni przed wieloma najróżniejszymi zagrożeniami, spamem, wyciekiem danych, wirusami itd.
  • ochrona inwestycji– wysoka wydajność urządzeń pozwala na myślenie przyszłościowe i planowanie rozbudowania firmy w przyszłości
  • oszczędność– ograniczenie liczby urządzeń fizycznych wykorzystywanych w przedsiębiorstwie pozwala na zaoszczędzenie na kosztach eksploatacji sieci
  • prostota– przejrzysty i wygodny system, którym można zarządzać wyjątkowo szybko i sprawnie, powoduje, że użytkownik z łatwością może zmieniać ustawienia i dostosowywać działanie sieci do swoich potrzeb
  • poczucie bezpieczeństwa – licencje zapewniające możliwość szybkiej naprawy bądź wymiany urządzenia sprawiają, że użytkownik nie musi martwić się o bezpieczeństwo sieci w przypadku wystąpienia ewentualnej awarii.

Z pewnością zmiana wielu różnorodnych zabezpieczeń gwarantowanych przez inne firmy na jedną, wydajną i wielofunkcyjną platformę pozwala na usprawnienie i ułatwienie pracy, a także podniesienie poziomu bezpieczeństwa sieci. Zarówno małe, średnie, jak i większe przedsiębiorstwa skorzystają na wprowadzeniu takich rozwiązań zabezpieczających. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele różnorodnych urządzeń, dzięki czemu każde przedsiębiorstwo może dobrać dla siebie idealny produkt.

Mamy nadzieję, że lektura tego tekstu przekonała Państwa do stosowności wykorzystywania rozwiązań takich jak kompleksowe platformy zabezpieczające. Ich wysoka skuteczność potwierdzana jest przez wielu użytkowników, a sieć, która została odpowiednio zabezpieczona z pewnością będzie działać sprawniej i bardziej niezawodnie. Połączenie wielu zabezpieczeń zapewnionych przez produkty innych producentów może nie być tak skuteczne jak wybór jednej, wielofunkcyjnej platformy, która zapewnia ochronę wszystkich aspektów sieci jednocześnie, przy jednoczesnym zagwarantowaniu wysokiej przepustowości i szybkiego działania. Możliwość wyboru urządzenia o najbardziej odpowiadającej indywidualnym potrzebom specyfikacji pozwala każdemu użytkownikowi na dostosowanie systemu zabezpieczeń do konkretnych wymagań.

Jeśli lektura powyższego artykułu sprawiła, że są Państwo zainteresowani zakupem rozwiązań Fortigate bądź Checkpoint, to gorąco zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu thomas it. Profesjonalni konsultanci z pewnością chętnie pomogą każdemu z klientów w doborze odpowiedniego rozwiązania do indywidualnych potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Pracownicy thomas it odpowiedzą na wszelkie pytania, które mogły pojawić się w trakcie lektury powyższego tekstu.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.