Czym jest maszyna wirtualna i technologia wirtualizacji?

W poniższym artykule zajmiemy się tematyką technologii wirtualizacji.

Wirtualizacja to proces tworzenia opartej na oprogramowaniu bądź wirtualnej reprezentacji czegoś, na przykład aplikacji wirtualnych, serwerów czy sieci. Jest to najbardziej efektywny sposób na zmniejszenie wydatków związanych z utrzymaniem infrastruktury IT, jednocześnie zwiększając wydajność i sprawność działania zarówno większych, jak i mniejszych biznesów.

W tekście tym zajmiemy się także maszynami wirtualnymi. Taka maszyna jest tak zwanym środowiskiem uruchomieniowym programów. Zachowuje się ona w stu procentach jak rzeczywisty komputer, dlatego stanowi idealne środowisko do testowania innych systemów operacyjnych czy aplikacji.

Na jednym fizycznym komputerze można uruchomić kilka maszyn wirtualnych. Takie rozwiązania mogą być ogromnym ułatwieniem dla użytkowników, którym zależy na usprawnieniu pracy firmy i poszukują możliwości zwiększenia wydajności działania.

Jak działa wirtualizacja?

Serwery typu x86 posiadają pewne ograniczenia, a w związku z tym wiele organizacji inwestuje w dodatkowe serwery, z których każdy pracuje wykorzystując zaledwie ułamek swoich możliwości, aby dorównać oczekiwaniom współczesnego rynku i wysokiemu zapotrzebowaniu na przetwarzanie i przechowywanie ogromnych ilości danych. Rezultatem stosowania takich rozwiązań jest niestety niska wydajność tych serwerów oraz bardzo wysokie koszty operacyjne.

Wirtualizacja opiera się na oprogramowaniu w celu zasymulowania funkcjonalności urządzeń fizycznych i stworzenia wirtualnego systemu komputerowego. Pozwala to firmom na uruchomienie na jednym serwerze wielu różnorodnych systemów operacyjnych oraz aplikacji. Korzyści wynikające z zastosowania takiego rozwiązania to przede wszystkim oszczędności finansowe oraz znaczące zwiększenie wydajności.

Maszyna Wirtualna

Jak działa wirtualna maszyna?

Wirtualna maszyna to wirtualny system komputerowy – dedykowane środowisko odizolowane od reszty oprogramowania, posiadające system operacyjny oraz aplikacje, funkcjonujący w taki sam sposób jak klasyczny system komputerowy uruchomiony na fizycznym komputerze.

Każda uruchomiona wirtualna maszyna jest w zupełności niezależna, nawet jeśli kilka takich maszyn uruchomionych jest jednocześnie na jednym serwerze fizycznym. Jednocześnie kilka różnych systemów operacyjnych oraz aplikacji może wykorzystywać moc obliczeniową jednego komputera.

Dzięki odpowiedniej „warstwie” oprogramowania, która oddziela wirtualne maszyny od fizycznego komputera, moc obliczeniowa jest odpowiednio rozdzielana pomiędzy uruchomione systemy operacyjne w zależności od potrzeb, aby każda aplikacja mogła wydajnie i nieprzerwanie działać w tym samym czasie.

Wśród wielu możliwości wirtualnych maszyn warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 • możliwość uruchomienia wielu systemów operacyjnych na jednym fizycznym komputerze
 • podział zasobów systemu pomiędzy wszystkie wirtualne maszyny
 • zwiększenie poziomu bezpieczeństwa urządzeń
 • zaawansowana kontrola zasobów umożliwiająca zwiększenie wydajności pracy
 • możliwość zapisania do plików chwilowego stanu danej wirtualnej maszyny
 • możliwość przenoszenia oraz kopiowania wirtualnych maszyn w taki sam sposób jak kopiuje się pliki – bez dodatkowych utrudnień
 • możliwość przeniesienia dowolnej wirtualnej maszyny na serwer fizyczny bez zmiany jej stanu

Maszyna Wirtualna

Zalety wirtualizacji

 • zwiększenie elastyczności, skalowalności i jakości działania sieci z jednoczesnym obniżeniem kosztów
 • możliwość łatwego przenoszenia obciążenia pomiędzy urządzeniami, aby uzyskać maksymalną wydajność pracy
 • zwiększona wydajność pracy rozwiązań informatycznych – przyspieszenie rozwoju firmy i możliwość sprawnej rozbudowy infrastruktury w zależności od chwilowych potrzeb przedsiębiorstwa
 • zautomatyzowanie wielu operacji, co dodatkowo usprawnia pracę, dostępność dodatkowych zasobów, które mogą być wykorzystane do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań
 • ułatwienie zarządzania rozwiązaniami informatycznymi – zarządzanie jest intuicyjne i wygodne, nie wymaga ogromnej ilości czasu
 • zmniejszenie kosztów eksploatacji sieci i wyeliminowanie konieczności zakupu dodatkowych kosztownych urządzeń
 • zminimalizowanie awaryjności rozwiązań sieciowych, co jest gwarancją płynnej i niezaburzonej codziennej pracy
 • zwiększenie produktywności i responsywności stosowanych w przedsiębiorstwie rozwiązań sieciowych
 • łatwość odzyskiwania danych w przypadku awarii – możliwość uniknięcia konsekwencji utraty danych, co może być wyjątkowo problematyczną sytuacją, utrudniającą normalnej funkcjonowanie firmy
 • ułatwione zarządzanie centrum danych dzięki wygodnym rozwiązaniom odpowiadającym na potrzeby klienta

Rodzaje wirtualizacji

Wśród rozwiązań wirtualizacyjnych znajdziemy kilka różnych rodzajów – zależnie od potrzeb klient może wybrać ten rodzaj wirtualizacji, który w jego przedsiębiorstwie sprawdzi się najlepiej. Poniżej opisane zostały cztery podstawowe rodzaje wirtualizacji, na które warto zwrócić uwagę dobierając odpowiednie rozwiązania dla firmy.

Wirtualizacja serwera – pozwala na uruchomienie wielu systemów operacyjnych na jednym fizycznym serwerze, w postaci bardzo wydajnych maszyn wirtualnych. Główne zalety zastosowania wirtualizacji serwera to: zwiększona wydajność stosowanych rozwiązań IT, zmniejszenie kosztów utrzymania urządzeń, sprawniejszy i proporcjonalny podział obciążenia pracą, zwiększona wydajność działania aplikacji, większa dostępność serwera, a także eliminacja konieczności ciągłej rozbudowy i zwiększania złożoności serwerów.

To rozwiązanie idealnie sprawdzi się w przedsiębiorstwach, które stale się rozwijają i potrzebują nowoczesnego centrum danych. Wykorzystanie wirtualizacji pozwoli na dopasowanie posiadanych zasobów do spełniania potrzeb firmy, bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z zakupem i utrzymaniem wysokiej jakości infrastruktury IT.

W przypadku wirtualizacji serwera mamy do wyboru kilka różnych systemów – jeżeli nie wiedzą Państwo, który z nich wybrać, zachęcamy do lektury artykułu:

Systemy do wirtualizacji serwerów, w którym zostały przedstawione najpopularniejsze z takowych systemów, ich najistotniejsze zalety oraz główne różnice.

Wirtualizacja pamięci masowych – zastosowanie wirtualizacji pamięci masowych pozwala na maksymalne wykorzystanie posiadanych przez klienta przestrzeni dyskowych, a także zmniejszenie kosztów eksploatacji. Zapewnia to łatwiejszą skalowalność danych, zwiększoną elastyczność zasobów, optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca oraz lepsze wykorzystanie już istniejącej infrastruktury pamięci masowej.

Wirtualizacja sieciowa – stworzenie wirtualnej sieci cechującej się całkowitym odwzorowaniem sieci fizycznej pozwala na pracę z aplikacjami bez zmniejszenia komfortu czy szybkości pracy. Aplikacje działają dokładnie tak samo jak w sieci fizycznej, jednak użytkownik zyskuje dodatkowe zalety związane z łatwością obsługi oraz niezależnością od ograniczeń sprzętowych. W przypadku wirtualizacji sieciowej uzyskujemy logiczny podział na niezbędne porty, switche, routery, zabezpieczenia (firewalle itp.), VPNy itp. – użytkownik może w dowolny sposób dzielić obciążenie pracą aby uzyskać jak najlepszy efekt końcowy.

Wirtualizacja pulpitu – wdrożenie pulpitów jako zarządzalnej usługi umożliwia przedsiębiorstwu szybsze odpowiadanie na zmieniające się potrzeby i wymagania środowiska pracy. Gdy firma szybko się rozwija, co chwilę pojawiają się nowe możliwości, z których warto skorzystać, aby zawsze dotrzymywać kroku rozwojowi technologii. Zastosowanie wirtualizacji pulpitów oraz aplikacji umożliwia ich szybkie i sprawne dostarczanie do oddziałów firmy bądź pracujących zdalnie pracowników, a także pozwala na pracę z urządzeń mobilnych z systemem iOS lub Android.

Wirtualizacja czy dane w chmurze?

W ostatnim czasie zarówno wirtualizacja, jak i wykorzystanie środowisk chmurowych stały się popularnymi tematami, zwłaszcza wśród przedsiębiorców, którzy stale poszukują nowych rozwiązań mogących usprawnić działanie firmy i zwiększyć jej rozwój.

Nie są to jednak technologie, które można stosować zamiennie. Różnią się one kilkoma podstawowymi czynnikami. Wirtualizacja to oprogramowanie, które uwalnia środowiska komputerowe od zależności od fizycznej infrastruktury.

Systemy chmurowe to natomiast usługa, która umożliwia współdzielenie zasobów komputerowych (oprogramowania i danych) na żądanie poprzez Internet. Wykorzystanie obu tych technologii w tym samym czasie pozwala na zwiększenie wydajności pracy firmy – warto rozpocząć zmiany w przedsiębiorstwie od wirtualizacji części zasobów i stuprocentowe wykorzystanie posiadanych serwerów, a następnie wykorzystanie rozwiązań chmurowych, aby dodatkowo zwiększyć dostępność i łatwość obsługi posiadanych rozwiązań.

Jak można z łatwością wywnioskować z lektury tego tekstu – rozwiązania wirtualizacyjne są nowoczesne i pozwalają na zwiększenie wydajności pracy przedsiębiorstwa przy jednoczesnym obniżeniu kosztów eksploatacji posiadanych rozwiązań sieciowych.

Każdy przedsiębiorca, któremu zależy na sprawnym rozwoju firmy powinien zainteresować się tą tematyką i sprawdzić, jak opisywane rozwiązania wpłyną na działanie jego przedsiębiorstwa. Wybierając dostawcę usług wirtualizacyjnych warto zdecydować się na firmę, która działa w sposób profesjonalny.

Thomas it posiada w swojej ofercie szeroki zakres tego typu usług. Wszystkich klientów zainteresowanych współpracą zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą

Zawsze dokładnie badamy potrzeby klienta i staramy się zagwarantować każdemu usługę, z której będzie zadowolony.

Mamy nadzieję, że lektura tego tekstu pozwoliła Państwu na zapoznanie się z tematyką wirtualizacji oraz maszyn wirtualnych. Są to przyszłościowe rozwiązania, które z pewnością będą intensywnie rozwijać się w kolejnych latach. Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania związane z tą tematyką, zachęcamy do skontaktowania się z konsultantami thomas it. Są to wykwalifikowani eksperci, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości i z chęcią doradzą każdemu z klientów.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.