Średnia: 5 (1 vote)

Temat chmury i możliwości jej wykorzystania w strukturach IT w przedsiębiorstwach to aspekt który w ostatnich latach zyskuje na coraz większej popularności. Przede wszystkim chmura obliczeniowa za pośrednictwem Internetu pozwala na korzystanie z takich usług obliczeniowych jak serwery, magazyny, bazy danych, a także sieci czy oprogramowania. Jakie zalety niesie za sobą takie rozwiązanie?

Chmura obliczeniowa w Twojej firmie

Chmura– czym się charakteryzuje?

Chmura obliczeniowa, z języka angielskiego to nic innego jak model służący przetwarzaniu danych, którego działania opiera się na korzystaniu z usług dostarczanych przez usługodawcę np. dział wewnętrzny lub podmiot zewnętrzny.

Chmura to usługa, która oferowana jest przed dane oprogramowanie oraz wymaganą infrastrukturę. Wyklucza konieczność zakupu jakichkolwiek licencji lub instalowania oraz administrowania oprogramowaniem.

Firmy, które zajmują się oferowaniem usług obliczeniowych, czyli dostawcy chmury, popierają z reguły opłaty związane z usługami chmury obliczeniowej w zależności od ich zużycia.

Chmura obliczeniowa jest więc alternatywą dla własnych centrów danych, które nie wymagają wysokich kosztów inwestycyjnych, które wiążą się z wybudowaniem własnej infrastruktury data center w przedsiębiorstwie. Możemy korzystać z profesjonalnej infrastruktury i mocy obliczeniowej urządzeń IT. Moc obliczeniowa – przez którą rozumie się procesory, pamięci RAM, urządzenia sieciowe, firewall, przestrzeń dyskowa itp. – może być zwiększana lub stosunkowo zmniejszana na życzenie, w zależności od aktualnych potrzeb przedsiębiorcy.

Upraszczając, chmura obliczeniowa przenosi wszystkie usługi IT (centra danych, oprogramowania, mocy obliczeniowe) na serwer, dając użytkownikom możliwość stałego dostępu do zasobów. Dzięki takiemu rozwiązaniu, niezależnie od tego co stanie się z komputerem osobistym, zapewniamy bezpieczeństwo danym przedsiębiorstwa oraz całej jego infrastruktury IT.

Chmura publiczna, prywatna oraz hybrydowa?

Chmura publiczna to taka, która spełnia poniższe warunki: - pula jej zasobów jest dostępna dla wszystkich użytkowników, - pula jej zasobów jest zwirtualizowana, aby uzyskać jak najlepsze wykorzystanie dostępnych urządzeń IT, - pula jej zasobów jest odpowiednio dostosowywana do aktualnych potrzeb użytkownika, - zautomatyzowany proces tworzenia zarówno nowych maszyn wirtualnych, jak i usuwania tych starych, - opłaty pobierane są jedynie za wykorzystane zasoby.

Chmura publiczna należy więc do zewnętrznych dostawców, którzy dostarczają usługi w chmurze – obsługują, a także dostarczają zasoby obliczeniowe np. serwery oraz magazyny, za pośrednictwem Internetu.

Chmura prywatna natomiast, różni się od tej pierwszej tym, że pula jej zasobów nie jest udostępniana użytkownikom zewnętrznym, czyli podmiotom np. spoza firmy. Używana jest tylko i wyłącznie przez jedną organizację lub przedsiębiorstwo.

Chmura hybrydowa to połączenie tej prywatnej oraz publicznej. Pozwala na udostępnianie danych oraz aplikacji pomiędzy nimi. Chmura hybrydowa zapewnia więc przedsiębiorcom większą elastyczność oraz większy wachlarz opcji wdrażania.

Chmura obliczeniowa w Twojej firmie

Zastosowanie chmury obliczeniowej

Każdy z nas – użytkowników Internetu korzysta z chmury obliczeniowej, zapewne nie zdając sobie z tego nawet sprawy. Używanie wszelkich usług online np. do wysyłania wiadomości e-mail, edytowanie dokumentów, oglądanie filmów i tv, słuchanie muzyki lub przechowywanie zdjęć czy innych plików, związane jest z korzystaniem z usług chmury obliczeniowej, która umożliwia nam wykonywanie wszystkich powyższych działań.

Chmura pozwala przede wszystkim na: tworzenie aplikacji oraz usług, przechowywanie danych, tworzenie oraz odzyskiwanie kopii zapasowych danych, hosting witryn sieci web oraz blogów, przesyłanie strumienia audio oraz wideo, analizowanie danych, dostarczanie oprogramowania.

Warstwy chmury obliczeniowej

Możemy wyróżnić kilka najważniejszych, elementarnych warstw, które uzależnione są od rodzaju pakietu dostarczanego użytkownikom. IaaS, czyli Infrastructure as a Service – infrastruktura jako usługa. Jeden z najniższych poziomów funkcjonalności, który jest dostępny. Do dyspozycji dostajemy obrazy maszyn wirtualnych wraz ze zdefiniowaną przez nas na początku mocą obliczeniową, które dostarczone są przez usługodawcę. Np. ilość pamięci RAM oraz przestrzeni dyskowej lub maszyna wirtualna o zadanej mocy procesora. Inną usługą w opcji IaaS może być np. wielkość przestrzeni dyskowej w celu przechowywania kopii zapasowych danych.

PaaS (Platform as a Service), czyli platforma jako usługa. Podstawową różnicą między poprzednią warstwą jest to, że w tym przypadku użytkownik ma do dyspozycji rozbudowaną platformę, składającą się z wielu wirtualnych maszyn oraz systemów operacyjnych, które połączone ze sobą tworzą duże, np. programistyczne środowisko. W tym modelu, usługodawca odpowiedzialny jest za przygotowanie odpowiednio dopasowanej konfiguracji maszyn oraz systemów wirtualnych z uwzględnieniem wybranej przez użytkownika mocy obliczeniowej.

SaaS, Software as a Service, czyli oprogramowanie jako usługa. Najpopularniejsza i najczęściej występująca warstwa chmury obliczeniowej. W tym modelu udostępniana jest gotowa aplikacja (interfejs graficzny) lub funkcjonalność systemu, bez konieczności integracji użytkownika w ich wnętrze.

Zalety chmury obliczeniowej

Wykorzystanie chmury obliczeniowej w infrastrukturze przedsiębiorstwa pozwala na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa oraz dostępności danych, dzięki odpowiedniemu projektowi oraz zbudowaniu bezpiecznego i niezawodnego centrum danych.

Korzystanie z tego modelu infrastruktury pozwala przede wszystkim na eliminację wydatków inwestycyjnych, które związane są ściśle z zakupem sprzętów oraz oprogramowania, a także konfiguracją oraz działaniem lokalnych centrów danych (stojaki z serwerami, wysokie koszty zużycia energii – niezbędne do zasilania oraz chłodzenia, specjaliści IT do zarządzania strukturami).

Według badań wykonanych w 2011 na zlecenie Komisji Europejskiej, wszystkie firmy, które korzystają z chmury obliczeniowej zaoszczędziły średnio od 10 do 20% kosztów na IT. Kolejną zaletą jest szybkość działań. Chmury obliczeniowe z reguły obsługiwane są samodzielnie oraz na żądanie. Ogromne ilości zasobów mogą zostać zapewnione przedsiębiorstwu w zaledwie kilku minut.

Dzięki temu staję się one elastyczne oraz nie muszą planować pojemności. Wspomniana elastyczność jest kolejną korzyścią płynącą ze stosowania usług chmury. Pozwala ona na zapewnianie użytkownikom odpowiednich ilości zasobów IT, w zależności od ich aktualnych potrzeb – w jednej chwili możemy zmniejszyć lub zwiększyć moc obliczeniową, magazyn lub przepustowość, niezależnie od lokalizacji geograficznej w której się znajdujemy.

Kolejną korzyścią, którą zyska przedsiębiorstwo jest produktywność. Z reguły tworzenie lokalnych centrów danych wymaga dużego nakładu pracy, a tym samym zasobów – konfiguracja sprzętu, instalowanie oprogramowania, zarządzanie infrastrukturą IT. Dzięki chmurze obliczeniowej, nie musimy wykonywać tych wszystkich czynności, co pozwala pracownikom działów IT na zajęcie się w tym czasie innymi obowiązkami biznesowymi. Wydajność to kolejna cecha pracy na chmurze obliczeniowej. Największe je usługi działają w światowych sieciach bezpiecznych centrów danych, gdzie instalowany jest szybki oraz wydajny sprzęt najnowszej generacji. Dzięki temu organizacja zyskuje mniejsze opóźnienia sieciowe, a także większą ekonomie skali. Dzięki chmurze w łatwy sposób tworzy się kopie zapasowe danych oraz odzyskuje dane po awariach. Zapewnia również ciągłość działania, obniżając jej koszt, ponieważ nasze dane mogą być dublowane w kilku nadmiarowych lokacjach w sieci dostawcy.

Według badań co czwarta już polska organizacja wdrożyła w swojej działalności rozwiązania chmurowe. Na różnych etapach planowania oraz testowania tego rozwiązania jest co trzecia z nich, około 31%. Aż 54% badanych obawia się ryzyka związanego z bezpieczeństwem, natomiast 52% ryzyka związanego z utratą i wyciekiem danych. Badania wyraźnie wskazują jednak na to, że polskie przedsiębiorstwa powoli skłaniają się ku rozwiązaniom chmurowym, odrzucając swoją początkową nieufność. Chmura publiczna to rozbudowany system, którego adaptacja wymaga dużej wiedzy oraz zrozumienia zasad jego użytkowania. Najważniejsza w tym procesie jest więc edukacja oraz wskazanie znaczących korzyści, które mamy nadzieję pokazaliśmy w tym artykule.

Jeżeli masz jakieś dodatkowe pytania, odnośnie chmury obliczeniowej oraz jej zastosowania w przedsiębiorstwach, skontaktuj się z naszymi doradcami, którzy postarają się na nie odpowiedzieć i rozwiać wasze wątpliwości.

Podziel się tym postem

Zostaw komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.