APC szafy przemysłowe

Szafy przemysłowe to z pozoru mało skomplikowane element składowe systemów IT. Ich rola jest jednak znacząca, warunkuje przede wszystkim poprawność działania instalowanych w nich urządzeń, wpływając na ich żywotność, a także niezawodną pracę maszyn oraz instalacji. Często składają się również z zaawansowanych systemów zarządzania energią oraz klimatyzacją.

Firma APC

Firma American Power Conversion Corporation powstała w 1981 roku przez trzech inżynierów elektroników, absolwentów MIT z myślą o badaniach nt. Wykorzystania energii słonecznej.

Cztery lata później powstał pierwszy zakład produkcyjny, a firma wprowadziła do swojej oferty pierwszy zasilacz UPS. Aktualnie firma APC wyznacza branżowe standardy
w kwestii niezawodnego zasilania, a także fizycznej infrastruktury IT.

Szafy przemysłowe firmy APC

Szafa rack

Szafę przemysłową możemy również nazwać szafą rack, jest to nazwa standard szaf przemysłowych oraz różnego rodzaju urządzeń przemysłowych o szerokości 19”. Organizacja Electronic Idustries Association zajmuje się opisem wskazówek oraz zaleceń dotyczących budowy oraz poszczególnych wymiarów szaf w dokumencie o nazwie EIA-310-D. Rzadziej, ale spotykane są także szafy w wersjach szerokości 10”, a nawet 24”.

Tego rodzaju szafy stosowane są głównie w komputerowych serwerowniach, teletechnice, czy energetyce. Wysokość takiej konstrukcji oraz jej pojemność określana jest w wielokrotności tzw. Jednostek (U). Jedna jednostka (U) to wysokość 4,445cm lub 1 ¾ “.

Charakterystyka obudowy przemysłowej

Szafa rackowa przede wszystkim zabezpiecza znajdujące się w niej zespoły oraz urządzenia przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego na ich pracę. Służy także ochronie pracujących w pobliżu osób przed wpływam różnego rodzaju zaburzeń elektromagnetycznych. Standardowymi materiałami z których robione są obudowy szaf przemysłowych to metale, np. Stal lub aluminium.

Posiadają one wysoką wytrzymałość na czynniki mechaniczne oraz termiczne, a także dobrą izolacją elektromagnetyczną EMI. Ważnym aspektem na który warto zwrócić uwagę przy wyborze szafy przemysłowej jest wentylacja oraz klimatyzacja podzespołów.

Szafy przemysłowe i obudowy firmy APC

Asortyment firmy American Power Conversion możemy podzielić na 6 obszarów: wielofunkcyjne obudowy NetShelter SX, miniaturowe centra przetwarzania danych – Micro Data Center (DC) Xpress, NetShelter CX, obudowy NetShelter SV, otwarte stojaki montażowe oraz obudowy specjalne.

Szafy przemysłowe firmy APC

Seria NetShelter SX to obudowy wielofunkcyjne, które są zgodne ze standardem szaf przemysłowych. Ich konstrukcja uwzględnia najnowsze trendy z rynku IT oraz są odpowiedzią na różnorodne potrzeby jego zastosowań – począwszy od systemów obliczeniowych o wysokiej gęstości, po zastosowania sieciowe, na systemach nadawczych oraz audiowizualnych kończąc. Obudowy zostały zaprojektowane z dużym naciskiem na optymalizację chłodzenia, dystrybucję zasilania, sposób prowadzenia okablowania oraz monitorowania warunków zewnętrznych. Efektem jest niezawodne środowisko działania najważniejszych urządzeń przeznaczonych do instalacji w standardowych typach szaf przemysłowych.

Miniaturowe centra danych, czyli Micro Data Center Xpres to konstrukcja, która zapewnia szybsze, łatwiejsze I ekonomiczniejsze budowanie oraz instalację miniaturowych centrów do przetwarzania danych na brzegu sieci. Ta propozycja umożliwia początkową instalację sprzętu przez klienta, partnera czy integratora zanim cała konstrukcja zostanie dostarczona w miejsce docelowe. Micro Data Center Xpres to kompletna infrastruktura fizyczna do centrów przetwarzania danych, a także oprogramowanie, które zarządzane jest poprzez jedną, autonomiczną i dobrze zabezpieczoną obudowę. Idealnie sprawdzi się w zastosowaniach brzegowych, a także w tych związanych z Internetem rzeczy (IoT), gdzie duże znaczenie ma szybkość działania, niezawodność, a także bezpieczeństwo. To rozwiązanie firmy APC zyskało certyfikaty czołowych dostawców konwergentnych oraz hiperkonwergentnych w rozwiązaniach IT.

NetShelter CX to ekonomiczne, bezpieczne, gotowe do natychmiastowego użytku rozwiązanie, które stworzone zostało z myślą o małych biurach oraz pomieszczeniach nietechnicznych, w których ze względu na brak miejsca, funduszy oraz czasu nie można zorganizować wydzielonej strefy na sprzęt IT. Kompaktowa serwerownia jest dźwiękoszczelna i pozwala na szybką instalację sprzętu. Podstawową korzyścią płynącą z tego rozwiązania jest ograniczenie nakładów pieniężnych firmy, dzięki uniknięci prac budowlanych, a także instalacyjnych. Oferuje również dużą elastyczność, dzięki przenośnej infrastrukturze IT, ekonomiczne zagospodarowanie pomieszczeń, standaryzację infrastruktury technologicznej w różnych oddziałach i placówkach firmy.

NetShelter SV to z kolei obudowy uwzględniające wszystkie typowe zalety produktów Schneider Electric. Duży nacisk położono tutaj na zoptymalizowaną pracę systemu chłodzenia, dystrybucję zasilania, okablowania, a także monitorowania warunków zewnętrznych i wewnętrznych płynących z otoczenia. W efekcie uzyskano niezawodne środowisko działania najważniejszych urządzeń, które są przeznaczone do montażu w szafach przemysłowych.

Kolejnym produktem oferowanym przez firmę APC są otwarte stojaki montażowe. Są to stelaże otwarte z czterema słupkami, które stanowią proste i stosunkowo tanie rozwiązanie pozwalające na montaż urządzeń IT, które nadają się do instalacji w szafach przemysłowych. Idealnie sprawdzają się w przypadku instalacji serwerów, urządzeń sieciowych, a także sprzętu telekomunikacyjnego, czyli wszędzie, gdzie nie ma wymagań co do zabezpieczeń fizycznych na poziomie pojedynczych szaf. Podstawowymi zaletami stelaży otwartych są: nieograniczony przepływ powietrza oraz łatwy i szybki dostęp do podłączonych tam urządzeń. Z tyłu istnieje możliwość pionowego montowania listew zasilających PDU do montowania w szafie. Dostępne są również różnego rodzaju akcesoria, które prowadzą, porządkują oraz zbierają duże wiązki kabli.

Dostępne są również specjalistyczne obudowy, które zapewniają niezawodne i sprawne działanie sprzętu IT, który został zainstalowany w szafach o nietypowych środowiskach. Obudowy służące do montażu naściennego powstały z myślą o mniejszych koncentratorach oraz instalacjach LAN w serwerowniach o ograniczonej dostępności powierzchni podłogi, a także w pomieszczeniach z okablowaniem. Stworzono również obudowy antysejsmiczne, które mogą zostać zainstalowane w 4 strefie sejsmicznej, gdzie wymagane jest bezpieczeństwo, a także odporność mechaniczna zgodnie z normą NEBS.

APC NetShelter SX 24U - AR3104

Szafy przemysłowe firmy APC

Jest to model ułatwiający instalację, prowadzenie kabli, a także integrację dystrybucji zasilania oraz maksymalizacji przepływu powietrza w szafie.

Obudowa szafy AR3104 współpracuje z szerokim wachlarzem akcesoriów Schneider Electric do szaf przemysłowych. Pozwala to na stworzenie kompletnego systemu instalacji w szafach. Istnieje możliwość dowolnej konfiguracji sprzętu za pomocą Small IT Solution Designer, który znajdziesz na portalu Schneider Electric Design Portal. Taki konfigurator daję możliwość zweryfikowania kompatybilności poszczególnych produktów, a także posiada katalog wyposażenia.

Jedną z wielu zalet tego modelu jest to, że zastosowane szybkoodłączalne panele boczne o połówkowej wysokości są znacznie lżejsze i mniejsze co ułatwia dostęp do poszczególnych urządzeń. Posiada również łatwo zdejmowalny dach z prostymi zawiasami z odciąganym trzpieniem blokującym. Takie rozwiązanie również ułatwia szybki dostęp do szafy podczas instalacji sprzętów. Szyny do montażu urządzeń są wyposażone w specjalne otwory ułatwiające instalowanie zarówno w 19” przestrzeni montażowej EIA, ale także tych niezajmujących wysokości U systemów kabli APC przeznaczonych do dystrybucji danych. W komplecie do każdej obudowy, dołączana jest torba zawierająca elementy montażowe, służące do montażu urządzeń IT oraz narzędziami do regulacji obudowy. Model AR3104 posiada także szybko rozbieralny panel przedni – przednie drzwi można z łatwością przenieść na przeciwną stronę, a także zamienić miejscami z drzwiami tylnymi. Cała konstrukcja zapewnia podwyższoną stabilność. Cała rama, szyny montażowe oraz kółka samonastawne, pozwalają na uzyskanie nośności stycznej o wartości 1364 kg oraz dynamicznej 1023kg.

System pionowego prowadzenia kabli AR7580A

System przeznaczony do szafy przemysłowej NetShelter SX 42U, o szerokości 750mm. Płyta tylna przystosowana została do montażu innych akcesoriów bez użycia narzędzi, dzięki licznym otworom. Dzięki systemowi prowadzenia kabli do obudów o różnych wysokościach – 42U, 45U oraz 48U, możliwa jest instalacja wszystkich wysokości U. Systemy mocowania kabli zapewniają maksymalną pojemność w każdym pionowym przedziale szafy, dzięki szczupłym występom do mocowania kabli. Na zawiasach szafy zamontowane uchwyty kablowe, które są blokowane i odchylane otwierają się na lewą lub prawą stronę, co daje możliwość dostępu do okablowania.

Powyższy artykuł odpowiada na podstawowe kwestie związane z szafami przemysłowymi, ich rodzajami oraz wymogami technicznymi. Jeżeli masz wątpliwości lub nasunęły Ci się dodatkowe pytania możesz je skierować do naszych Doradców Technicznych, którzy pomogą dobrać rozwiązania odpowiednie dla Twoich potrzeb.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.